Nenarodené deti odolávajú infekcii malárie

10.9.2008 16:11:36 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1722x

Infekcia malárie v placente ohrozuje milióny detí, niektoré plody si však našli cestu, ako proti nej bojovať.

 

Niekedy musia veci do svojich rúk vziať aj nenarodené deti. Vedci objavili genetickú mutáciu, ktorá deti chráni pred ničivými vplyvmi matky chorej na maláriu.

„Plod sa sám snaží zabezpečiť si svoje prežitie,“ povedal Patrick Duffy, malariológ z Biomedicínskeho inštitútu v Seattli.

Placentálna malária vzniká, keď sa nakazené krvné bunky zachytia na placente a prinesú so sebou aj aktivitu materského imunitného systému.

Kým u matky sa môže objaviť len niekoľko symptómov, vďaka dlhoročnému vystaveniu organizmu tejto chorobe, u detí môže viesť k nízkej novorodeneckej hmotnosti, dokonca k ich smrti. Ženy, ktoré žijú v oblastiach s výskytom malárie, napríklad v subsaharskej Afrike, sú ohrozené najviac.

Viac ako 30 miliónov žien je priamo ohrozených chorobou, ktorá spôsobuje tretinu úmrtí plodov v oblasti výskytu malárie.

Výskumom 565 žien v Tanzánii vedci zistili, že mutácia génu dFlt1 chráni deti pred maláriou pri prvom tehotenstve matky. Medzi prvorodičkami sa ženám podarilo donosiť 75% detí s dvomi mutáciami génu. 10% detí s inou verziou génu sFlt1 sa narodilo predčasne. Mali nižšiu hmotnosť ako deti s ochraňujúcou verziou génu. Tá zrejme tlmí zápal u matky a chráni nenarodené deti.

Po narodení ďalších detí sa u matiek vyvinie odolnosť voči placentálnej malárii, čo umožní deťom prežiť aj bez zmutovaného génu.

Vedci si myslia, že variant génu, ktorý spôsobuje maláriu, má aj inú funkciu, pretože sa stále u tanzánskej populácie nachádza. Objavuje sa aj v Amerike a Európe a to vo výrazne väčšom množstve ako na území s výskytom malárie.

originál článku