ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

GPS slonov udržuje rodiny pohromade

12.9.2008 14:51:51 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1256x

Nazvime to svetový pozičný systém (GPS) pre slonov. Ich silné bručanie, často s nízkou intenzitou nezachytiteľnou ľudským uchom, chráni členov rodiny pred odlúčením sa od ostatných.

 

Africké slony vytvárajú pevné rodinné spoločenstvá, ktorú sa sústreďujú okolo dominantných samíc. Členovia rodín sa rozchádzajú za potravou, ale vždy sa vrátia späť, tvrdí Katherine Leightyová zo zábavného parku Disney's Animal Kingdom na Floride, ktorá viedla vedecký výskum.

Výskum slonov v divočine ukázal, že ich bručanie s nízkou frekvenciou, ktoré dokáže prejsť viac ako 2 km, funguje ako GPS. Dokázať to v normálnych podmienkach znamená sledovať šírenie podzvukových vĺn viacerých slonov a ich vzájomných vzťahov.

Preto Leightyová študovala 5 slonov v zajatí žijúcich na území s rozlohou 4 hektáre. „Nie sú pokrvní príbuzní, niektoré si však vytvorili sociálne vzťahy.“

Výskumníci, medzi inými aj Joseph Soltis zaoberajúci sa bioakustikou, dali každému slonovi obojok s mikrofónmi a satelitným štítkom. To vedcom umožnili spojiť pohyb slonov a reakcie na bručanie.

Keď niektorý slon zabručal, iný sa k nemu priblížil. Ak sa dva slony priatelili (čo vedci určili podľa počtu ich spoločných výskytov na rovnakom mieste) a druhý slon zabručal späť, slony sa priblížili ešte viac.

„Každý vie, že tak bručanie funguje, náš výskum je však toho jasným dôkazom,“ povedala Mya Thompsonová z Cornellovej univerzity, ktorá sa tiež venuje štúdiu komunikácie afrických slonov.

GPS slonov znamená, že každý slon musí mať jedinečné bručanie. „Doteraz sme nezistili rozdiely v bručaní, ktoré pomáhajú slonom rozpoznať členov svojich rodín,“ povedala Thompsonová.

Keď sa k sebe priblížia nie príliš priateľské slony, bručanie funguje na oddialenie. Vedci tiež zistili, že podriadené slony menia výšku svojho bručania pri kontakte s dominantným jedincom.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,24
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.