Aký rýchly mohol byť Usain Bolt?

12.9.2008 15:19:07 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2197x

Ako rýchlo mohol Usain Bolt bežať na olympiáde v Pekingu 100 metrov, ak by nespomalil a neoslavoval ešte pred cieľom. Tím vedcov to vypočítal: zlatý medailista z Jamajky pohol mať čas od 9,69 do 9,55 sekundy.

 

V posledných 20 metroch pretekov zo 16. augusta Bolt dvihol ruky a udieral sa do pŕs, čím sa spomalil. Napriek tomu prekonal svoj vlastný svetový rekord.

Hans Eriksen a jeho kolegovia z Inštitútu teoretickej astrofyziky v Osle, ktorí bežne trávia čas skúmaním tajomstiev vesmíru, boli zvedaví, či nemôže Boltov čas odhaliť pár jednoduchých výpočtov.

V svojom voľnom čase použili televízny záznam na určenie Boltovej pozície, rýchlosti a zrýchlenia a charakteristík Usainovho súpera Richarda Thompsona. Zistili, že v posledných dvoch sekundách obaja spomalili, Bolt výraznejšie.

Ak by Bolt spomalil len tempom ako Thompson, jeho čas by bol 9,61 s. To ešte môže byť veľa, lebo prvých 8 sekúnd bol Bolt výrazne lepší. Preto sa vedci rozhodli, že Boltovo spomalenie bolo menšie o 0,5 m/s-2, z čoho by vyšiel čas 9,55 s.

Z bežného televízneho záznamu je ťažké získať presné merania, pretože zachytí maximálne 30 záberov za sekundu, myslí si Matthew Bundle z Wyomingskej univerzity, ktorý sa zaoberá pohybom človeka. Presnejšie výskumy pohybu sa opierajú o zábery kamier schopných zachytiť 125 až 250 záberov za sekundu, alebo sledujú pohyb množstvom svetelných lúčov. myslí si však, že výsledky Nórov sú presvedčivé.

„Nechceme tvrdiť, že je to konečný a nemenný výsledok,“ tvrdí Eriksen. „Je to len zaujímavé použitie jednoduchej fyziky a spravili sme to najlepšie ako sme vedeli.“

originál článku