Jedno z najväčších jazier sveta doby ľadovej odhalené

12.9.2008 15:47:59 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3979x

Geológovia kopú na dne západného brehu jazera, ktoré ležalo na 62. rovnobežke v Rusku a bolo dlhé 700-800 km. V dobe ľadovej boli takéto jazerá prehradené veľkým plátom ľadu bežným krajinným prvkom v tejto rovinatej oblasti.

 

Vedci v Tolokonke, štvorkilometrovom záreze za riekou Dvina, skúmajú posledné zmeny klímy.

„Jazerá sa tu počas doby ľadovej vyskytovali pravdepodobne v dvoch obdobiach. Našli sme zvyšky delty rieky, na základe ktorých si myslíme, že najstaršie jazero vzniklo pred 65 000 rokmi,“ povedal Eiliv Larsen, nórsky geológ zapojený do projektu.

Pri práci na projekte v Rusku sa v rámci Medzinárodného polárneho roka strieda medzinárodný tím vedcov. Skladajú malé kúsky skladačky z ľadovej doby.

Obrovské jazero sa tiahlo od mesta Kotlas na západe k dedine Ustnem na východe len niekoľko desiatok kilometrov od pohoria Ural. Vedci našli minulý rok zvyšky jazera pri Ustneme. Tento rok našli rovnaké jazero 700-800 kilometrov západnejšie pri Tolokonke. Oblasti dnes dominuje silná rieka Dvina.

„Snažíme sa zistiť ako tieto jazerá vyzerali. Odkiaľ pochádzali sedimenty a ako jazerá ovplyvňovali klímu a životné prostredie svojej doby. Už teraz, hoci sme len za hranicou ľadu, nachádzame stopy kusov ľadovca, ktorý sa do jazera zarezal zo severu. To sa stalo pravdepodobne pred 20 000 rokmi. Poháňa nás naša vlastná zvedavosť. Keď sme tu pred 13 rokmi začali pracovať, vedeli sme len veľmi málo. Výsledky nášho výskumu sú dnes používané ako súčasť modelu na predpovedanie zmien klímy,“ povedal Larsen.

originál článku