Fotografie fluorescenčnej ryby

16.9.2008 15:53:59 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1445x

Vedci zistili, že niektoré ryby dokážu sčervenať. Výsledky výskumu podložili zábermi ryby, ktorá svieti jasným červeným svetlom.

 

Pretože morská voda absorbuje červené vlnové dĺžky, zdajú sa byť objekty za normálnych okolností červené pod hladinou oceána v hĺbke viac ako 10 m šedé alebo čierne . Vedci si preto mysleli, že červená farba je pre ryby nedôležitá.

Nico Michiels z nemeckej univerzity v Tübingene viedol tím vedcov, ktorí získali zábery, ktoré podľa jeho slov „dokazujú, že medzi morskými rybami je rozlíšená červená fluorescencia. Naše zistenia popierajú tvrdenie o nedôležitosti červenej farby v ríši rýb.“

Autorom sa podarilo nájsť 32 druhov rýb, ktoré svietili viditeľnou červenou farbou. Červená farba je viditeľná aj v hĺbkach, pretože svetlo produkujú ryby a neprichádza z hladiny. Autori výskumu si myslia, že červená môže slúžiť na komunikáciu alebo ako nástroj na vábenie partnera. „Myslíme si, že červené žiarenie je súčasťou osobného komunikačného systému rýb. Červená farba je na hranici videnia mnohých druhov rýb a aj tie, ktoré ju dokážu vidieť, ju uvidia len z veľmi blízkej vzdialenosti, lebo táto farba s pod hladinou veľmi rýchlo stráca. Žiariace oči môžu mať funkciu indikátora prítomnosti alebo odhaliť smer pohľadu živočícha,“ povedal Michiels.

originál článku