ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Materiály v strede Zeme majú zvláštne vlastnosti

17.9.2008 12:48:30 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 3369x

Materiály hlboko vo vnútri Zeme majú nezvyčajné vlastnosti, ktoré možno prinútia geológov zmeniť modely interných procesov našej planéty.

 

Vedci v laboratóriu vytvorili materiály, veľké tlaky a vysoké teploty, ktoré podľa nich existujú v najnižšej vrstve zemského plášťa 2900 kilometrov bod zemským povrchom. Atómy materiálov mali podľa odborníkov nevšedné vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť model prenosu tepla, vytvárania vzostupných prúdov horúcich skál (superplumes v angl. lit.) a prenosu tepla a magnetickej sily na povrch planéty. Vystavili ich tak tlaku 1,3-miliónkrát väčšiemu než je tlak atmosféry.

Stavebné prvky našej planéty horčík, kremík, kyslík a železo sa nachádzajú v najnižšej vrstve zemského plášťa najčastejšie. Tím vedcov vedený Jung-Fu Linom z Texaskej univerzity syntetizoval rôzne materiály z týchto prvkov v diamantovom lise, zariadení z dvoch upevnených diamantov, ktoré fungujú ako zverák, vystavili ich tlaku 1,3-miliónkrát väčšiemu ako je tlak atmosféry. Pomocou lasera zohrievali vzorku niekoľko dní na teplotu 3000 °C.

Vedci použili najsilnejší röntgen v krajine a odhalili elektronickú a atómovú štruktúru vzoriek. Zistili, že vysoký tlak spôsobil „spárenie“ sa elektrónov v atómoch železa, čo je pre atómy železa nezvyčajný stav.

„Boli sme prekvapení, keď sme našli páry elektrónov,“ povedal Lin. „V geologických materiáloch sa to bežne nestáva.“

Stupeň spájania elektrónov, známy tiež ako spinový stav elektrónov, môže ovplyvniť vedenie tepla a elektrického prúdu materiálmi. Lin povedal, že ľudia, ktorí sa zaoberajú počítačovými modelmi správania sa zemského plášťa, budú musieť určiť ako spinový stav ovplyvňuje spôsob prenosu tepla, ako nastáva prúdenie, vznikajú vzostupné prúdy a ako sa magnetické pole Zeme šíri z jej jadra.

Spinový stav elektrónov môže tiež ovplyvniť rýchlosť šírenia seizmických vĺn v zemskom plášti. Je teda možné opäť interpretovať seizmické zábery najspodnejšej vrstvy plášťa získané pomocou merania vibrácií zemetrasenie tesne pod povrchom.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,03
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.