Podrobnosti o materskom mlieku stále neznáme

30.9.2008 18:10:31 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2841x

Vedci tvrdia, že nové poznatky o zložení materského mlieka môžu viesť k novým spôsobom prevencie a liečby žalúdočných chorôb u malých detí aj u dospelých.

 

Výskumníci zistili, že materské mlieko človeka je komplexná tekutina zložená z niekoľkých kľúčových zložiek, medzi ktorými je aj laktóza, cukor, ktorý je zdrojom energie u dojčiat, a zdraviu dieťaťa prospešné tuky. Vedci len teraz začínajú chápať zloženie a funkciu mnohých súčastí materského mlieka.

Vedci napríklad zistili, že niektoré cukry obsiahnuté v materskom mlieku možno spracovať a vytvoriť z nich liečivá proti nekrotizujúcej enterokolitíde, chorobe s možným následkom smrti, ktorá sa vyvinie u 10% nedonosených detí. Niektoré typy cukrov v materskom mlieku môžu pomáhať predchádzať bakteriálnym infekciám, napríklad tým, ktoré spôsobujú hnačky.

Lepšie pochopenie chémie a funkcie materského mlieka môže viesť k vývoju výživnejších doplnkov stravy detí a produktov z kravského mlieka.

Niektorí odborníci z oblasti potravinárstva označujú materské mlieko za úžasnú tekutinu a čudujú sa, že o nej v skutočnosti vieme len veľmi málo.

originál článku