V temných vodách je láska slepá

2.10.2008 18:01:09 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2050x

Niektoré samičky rýb majú oči len pre svojho samčeka. Z farebných afrických cichlíd sa vyvinuli nové druhy, pretože samičky sú čiastočne slepé.

 

Aj napriek objavu sú tieto druhy rýb ohrozené, pretože znečistené vody, v ktorých žijú, ich nútia k vzájomnému kríženiu.

Medzi niektorými príbuznými druhmi cichlíd žijúcich vo Viktóriinom jazere sú samčeky modré alebo červené. Jasnejšie samčeky získavajú samičky, ale odborníci tvrdia, že obom pohlaviam sa vyvinul zrak schopný zachytiť len jednu farbu.

„Červení a modrí žijú takmer na rovnakom mieste,“ povedal Ole Seehausen, biológ z univerzity v Berne. „Farba je veľmi dôležitá pri výbere partnera.“

Je to pravda zvlášť vo vode, kde modrý pigment žiari jasnejšie v plytkých vodách a červený hlbšie. Cichlidy sledujú miestom svojho života tieto vlastnosti ich sfarbenia.

Vedci chceli zistiť, čo sa deje na rozmedzí medzi červenou a modrou zónou, a preto študovali život cichlíd pri pobreží piatich ostrovov v jazere. Voda je tu vďaka sedimentom mútnejšia.

V čistých vodách sa najjasnejšia farba mení z modrej na červenú postupne, ryby si strážia svoje zóny a tým bránia vzájomnému kríženiu. Prechod z modrej na červenú je v mútnych vodách omnoho rýchlejší, preto dochádza k častejšiemu kríženiu a tým zmazávaniu rozdielov medzi druhmi rýb.

Mutácie v génoch bielkovín rozoznávajúcich svetlo, vysvetľujú, prečo je to tak. Vedci zistili, že tieto gény (nazývané opsíny) sa zmenili rýchlejšie než ostatné, čo je znak prebiehajúcej evolúcie. Červené ryby vnímajú červenú a modré modrú farbu.

Testy v laboratóriách potvrdili, že samičky vnímajúce červenú hľadajú červené samčeky a modré samčeky modré. Hybridné samičky žijúce v mútnych vodách nemajú žiadne zvláštne nároky.

Evolúcia videnia môže vysvetliť, prečo je Viktóriino jazero domovom stoviek druhov cichlíd, ktoré patria medzi obľúbené akváriové rybičky. So zvyšujúcim sa znečistením jazera však mnoho druhov mizne.

„Diverzita druhov v jazera sa za posledných 30 rokov výrazne znížila,“ povedal Seehausen. „Je to najväčšie vyhynutie stavovcov spôsobené človekom.“

Ryby nevymierajú, len sa krížia a tým sa jednotlivé druhy spájajú. Nie sú to jediné živočíchy, ktoré sa vyvíjajú pod vplyvom svojho zraku. Aj niektoré primáty vidia na rozdiel od iných len čiernobielo. Naši predkovia sa možno od ostatných primátov oddelili kvôli farebnému videniu.

originál článku