ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

„Nezlomiteľné“ šifrovanie je na svete

10.10.2008 08:22:55 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 5803x

Dokonalé tajomstvo je opäť o krok bližšie vďaka spusteniu prvej počítačovej siete na svete, ktorá je chránená nepreniknuteľným kvantovým šifrovaním. Stalo sa tak na vedeckej konferencii vo Viedni.

 

Sieť spája šesť miest vo Viedni a blízkom St. Pöltene a využíva 200 km bežných optických vlákien.

Kvantové šifrovanie sa od systémov využívaných v súčasnosti diametrálne odlišuje. Tie sú založené na zložitých matematických procedúrach, ktoré sú pre ľudí zvonku ťažko prelomiteľné. Nie sú však neporaziteľné, stačí dodať dostatok výpočtovej sily. Kvantové šifrovanie využívajú zákony kvantovej teórie, ktoré sa ukázali ako vo svojej podstate neprelomiteľné.

Základnú myšlienku kvantového šifrovania vyslovili pred 25 rokmi Charles Bennett z IBM a Gilles Brassard z Montrealskej univerzity, ktorý sa aj teraz zúčastnil viedenskej konferencie, aby videl sieť v akcii.

„Všetky schémy kvantovej bezpečnosti sú založené na Heinserbergovom princípe nejednoznačnosti, ktorý vraví, že nemožno zmerať kvantovú informáciu bez jej narušenia. Odpočúvanie by zanechalo stopy. To bola nosná myšlienka,“ povedal Brassard.

V praxi to znamená použitie základných kvantových objektov - fotónov, atómov svetla. Medzi uzlami viedenskej siete tak prúdili nepatrné lúče svetla blížiace sa k jedinému fotónu vypustené miliónkrát za sekundu.

Každý z uzlov sídliacich v budove firmy Siemens, ktorá poskytla vlákna, obsahuje malú kôpku elektroniky veľkosti PC a hŕstku citlivých detektorov svetla.

Zo zachytených fotónov sa dá získať absolútne bezpečný číselný kľúč, ktorý kóduje používateľove údaje podobne ako kľúče v bežných počítačových sieťach. Výhodou je, že niekto iný nezíska kľúč bez toho, aby po sebe zanechal stopu.

Keď sa snaží niekto získať kľúč, fotóny sa preskupia a zvýšenie chybovosti na detektore signalizuje útok. Systém sa v tej chvíli nekompromisne vypne. Ukázalo sa tiež, že navrhnutá sieť je dostatočne robustná.

Ak sa jedno spojenie preruší, uzly sú spojené inými prepojeniami, podobne ako telefónne linky, takže dvaja používatelia zostávajú v neprerušenom bezpečnom kontakte.

Dr. Hübel z Viedenskej univerzity spravujúci jeden z uzlov siete povedal, že robustnosť je dnes pri vývoji systémov kvantového šifrovania rovnako dôležitá ako bezpečnosť spojenia. „Sme v neustálom kontakte s poisťovňami a bankami, ktoré tvrdia, že je lepšie stratiť 10 miliónov eur ako keby bol systém dve hodiny mimo prevádzky, pretože to by mohlo zničť celú banku,“ povedal Hübel. „Musíme teda dokázať, že máme spoľahlivý systém, ktorý prenáša kvantové kľúče bez prerušenia niekoľko týždňov a potom ich to možno začne zaujímať.“

Poslednou časťou projektu SECO-QC, ktorý sponzorovala EÚ, bolo prepojenie rôznych verzií kvantového šifrovania.

Je mnoho spôsobov ako zakódovať numerický kľúč pomocou fotónov - napríklad pomocou smeru polarizácie alebo presným načasovaním ich príletu.

Rôzne prístupy majú svoje plusy a mínusy a funkčná počítačová sieť by mala dokázať reagovať na všetky z nich, rovnako ako mobilná sieť musí reagovať na množstvo výrobcov telefónov.

Kvantové šifrovanie je dôsledkom debát, ktoré odborníci už niekoľko rokov vedú o význame kvantovej mechaniky.

Albert Einstein, ktorý objavil kvantové vlastnosti svetelných fotónov a objavil koncept fotónu, sa vždy odporoval zvláštnemu správaniu kvantovej teórie. „Boh sa nehrá kocky,“ povedal.

Experimenty však ukázali, že Boh tie kocky hrá a položili technické základy dnešnej kvantovej revolúcie - šifrovania, teleportácie a kvantových výpočtov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,08
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.