ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Aké liečivé účinky majú huby?

10.10.2008 10:27:08 | * q
| Počet zobrazení: 4538x

Odpovedá Ing. Anton Janitor, PhD.
Ústav krajinnej ekológie SAV

 

Liečivé huby sú tie, ktoré majú priaznivé účinky pri liečbe niektorých ochorení. Prvé zmienky o liečivých účinkoch húb možno nájsť v spisoch starobylej čínskej a indickej kultúry. V európskej oblasti sú údaje z 5. a 4. storočia pred n. l. v spisoch gréckeho filozofa Demokrita a lekárov, najmä Hippokrata. Dnešné moderné metódy potvrdzujú, že nielen mikroskopické, ale i makroskopické (vyššie) huby obsahujú veľmi účinné biologicko-aktívne látky, ktoré sa teraz i v budúcnosti budú úspešne využívať v prospech človeka.
Starú liečiteľskú tradíciu majú mikroskopické huby rodu Penicillium. Literárne údaje potvrdzujú, že už pred niekoľkými tisícročiami sa poloker yzop používal pri liečení telesných vredov a zápalov. Yzop bol veľmi populárny aj v starej Palestíne. Neskôr sa zistilo, že na odumierajúcom yzope sa nachádza huba Penicillium notatum, ktorá produkuje účinné antibiotikum penicillium, čo bolo príčinou zázračných úspechov. Známe sú aj údaje zo Strednej Ázie a Arábie, kde ránhojiči používali špeciálne upravené cesto, ktoré nechali prerásť hubou Penicillium notatum a prikladali ho ako obklad na vredy, kožné vyrážky a ťažko sa hojace rany. Vyrábali z neho primitívne masti bez toho, aby tušili, že práve z tejto huby objavil v septembri 1928, teda pred osemdesiatimi rokmi, Alexander Fleming novodobé antibiotiká a otvoril novú éru v medicíne – éru antibiotík, ktoré zachránili milióny ľudí pred rôznymi chorobami. Za tento objav dostal Nobelovu cenu.
Z vyšších húb bol veľmi populárny práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius), ktorý je najčastejším parazitom na bukoch. Z jeho dužiny sa zhotovovali plátky, ktoré sa prikladali na rany ako veľmi účinný prostriedok na zastavenie krvácania. Počas II. svetovej vojny sa pre nedostatok iných liekov vo veľkom spracovával v Bulharsku a distribuoval rovno do poľných lazaretov proti krvácaniu rán a iným infekciám. Podobný účinok majú aj niektoré druhy prášnic, fúkavcov, vatovca obrovského a ďalších. Nehovec bazový, známy pod menom Judášovo ucho, v súčasnej gastronómii označovaný ako čierna čínska huba, sa v starej medicíne používal pri očných, krčných a hrtanových ochoreniach. Zaujímavú históriu má ryšavec šikmý (Inonotus obliqus). Už zo 16. storočia sú záznamy, že sa v Rusku používal ako ľudový liek proti rakovinovým nádorom. Zistilo sa, že ľudia v severných oblastiach, ktorí pravidelne pili čaj z tejto huby, nikdy netrpeli na rakovinové ochorenia.
Podobné látky s protinádorovým účinkom, najmä proti rakovine žalúdka, sa potvrdili aj u brezovníka obyčajného (Piptoporus betulinus). Okrem toho sa u neho zistili aj látky s antibakteriálnymi účinkami. Je to bežná drevokazná huba rastúca aj u nás na breze.
Pečiarky (šampiňóny) znižujú hladinu cukru v krvi a obsahujú antibiotikum kampestrin účinné proti pôvodcovi týfusu a niektorým bakteriálnym ochoreniam. Podobne sa z plodníc pečiarky poľnej izolovala látka s protinádorovou aktivitou, nazývaná agaridoxin. O liečebných účinkoch čírovnice májovej (májovky), najmä pri znížení hladiny cukru, píše francúzsky lekár a znalec húb Porton, ktorý trpel na cukrovku a po požití 250 g huby pocítil úľavu ako po inzulíne. Podobný hypoglykemizujúci účinok sa potvrdil aj u hnojníka obyčajného, srabnice fialovej a ďalších. Liečivé účinky rýdzika korenitého poznali už v staroveku ako močopudný prostriedok pri chorobách ľadvín, močového mechúra a močových kameňov.
Najpopulárnejšou hubou nielen v jej domovine Japonsku, ale po celom svete je húževnatec jedlý (Lentinus edodes) známy pod menom šii-take. Patrí medzi najstaršie pestované huby na svete. Japonci ho nazývajú elixír života. Vedecky sa potvrdilo, že okrem vysokoúčinných protinádorových a protivírusových látok obsahuje aj aktívnu látku zvanú eritadenin, ktorá výrazne znižuje hladinu cholesterolu v krvi, čím môže účinne ovplyvniť prípadnú artériosklerózu.
U nás si pozornosť zaslúži najmä sliznačka obyčajná (Ondemansiella mucida), z ktorej pracovníci Mikrobiologického ústavu ČSAV získali v bývalom Československu prvé antifungálne antibiotikum z vyšších húb na svete. Mucidín, účinná látka klinického preparátu Mucidermín, je veľmi úspešná na vonkajšiu liečbu proti kožným a plesňovým ochoreniam vrátane chorôb vyvolaných kvasinkovými mikroorganizmami.
Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je nielen gastronomicky žiadanou pochúťkou, ale je predovšetkým zdrojom veľmi účinných biologických látok. Ako nízkoenergetická potravina je vhodná pre každú redukčnú diétu. Je významným zdrojom aminokyselín, vitamínov, minerálnych látok, najmä mikroelementov, ktoré chránia ľudský organizmus pred pôsobením toxických látok. Hliva je dôležitou súčasťou diét určených na prevenciu srdcovo-cievnych ochorení, lebo znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Má aj podobné protirakovinové účinky ako huba šii-take.
Hliva má pre zdravie človeka jedinečné vlastnosti – produkuje polysacharidy glukamy, ktoré sú súčasťou bunkových stien niektorých baktérií, vínnych kvasiniek a húb. V USA začali s ich výskumom pred 40 rokmi pri štúdiu odbúravania stresu a prevencii srdcovo-cievnych chorôb. Podobný výskum bol v Japonsku, kde hľadali účinnú látku proti rakovinovým ochoreniam obetí výbuchov atómových bômb. Výsledky boli veľmi nádejné. Dnes vieme, že jeden z glukanov, a to beta – 1,3 glukan povzbudzuje odolnosť a obranyschopnosť organizmu, znižuje vysoký krvný tlak, upravuje hladinu tukov v krvi, regeneruje kožný epitel, odstraňuje depresiu a urýchľuje rekonvalescenciu. Jej používanie je bez vedľajších účinkov.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,36
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.