Existuje optimálna rýchlosť žitia?

27.10.2008 13:48:57 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2084x

Nezáleží na tom, či ide o baktériu, rastúci strom alebo veľkého cicavca. Zdá sa, že väčšina organizmov uprednostňuje rovnaké optimálne tempo metabolizmu.

 

Predchádzajúce výskumy mnohých skupín organizmov ukázali, že menšie druhy produkujú v jednej bunke vo všeobecnosti viac energie než väčšie organizmy. Podľa Anastázie Makarievovej z Peterburgského inštitútu jadrovej fyziky však žiaden výskum neporovnával pokojové tempo metabolizmu u všetkých druhov organizmov na Zemi.

Makarievovej tím prešiel databázu 3600 rôznych druhov od baktérií až po slony. Zistili, že priemerné tempo pokojového metabolizmu na jednotku hmoty sa pohybovalo v intervale desaťtisícov.

Väčšina druhov ale mala tento interval menší, ich hodnoty sa pohybovali medzi 1 a 10 Wattmi. Nezistil sa žiadny vzťah medzi tempom metabolizmu a veľkosťou organizmu.

„Najväčší organizmus, ktorý sme študovali, bol slon, ktorý má metabolické tempo 1 Watt na kilogram a najmenšia baktéria mala tempo 4 Watt/kg,“ povedala Makarievová.

Použitím vzorca, ktorý bol v minulosti použitý na výpočet metabolického tempa v určitých skupinách živočíchov, by sme podľa Makarievovej mohli očakávať rozdiely v ráde multimiliónov. A pretože veľké množstvo živočíchov má metabolické tempo len v malom intervale, myslí si, že môže existovať optimálne metabolické tempo pre všetky organizmy.

Napriek tomu, že vedci nevedia, akú evolučnú výhodu ideálne tempo metabolizmu prináša, myslia si, že potreba udržať sa na určitom tempe vysvetľuje niektoré aspekty evolúcie, napríklad veľkosť, pri ktorej potrebovali stavovce dýchací mechanizmus alebo tvar a veľkosť listov stromov.

originál článku