Pomarančová šupka vyčistí vodu

28.10.2008 11:56:22 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3032x

Vysoko sfarbená priemyselná odpadová voda je vážnym environmentálnym problémom, pretože vážne zafarbuje vodné kanály a bráni slnečnému svetlu dôležitému pre fotosyntézu rastlinných druhov žijúcich vo vode. Alžírski vedci zistili, že na odstránenie kyslých farbív z priemyselnej odpadovej vody sa dá použiť šupka z pomaranča.

 

„Syntetické farbivá sa používajú v priemysle vo veľkej miere, napríklad vo farbiarňach, tlačiarňach, textilných závodoch, pri farebnej fotografii alebo ako prídavok k niektorým petrolejovým produktom,“ vysvetľuje Houcine Benaïssa z Tlemcenskej univerzity v Alžírsku. „Odpadová voda je veľmi sfarbená a jej vypustenie do prostredia je veľmi škodlivé. Jej prítomnosť vo vodných tokoch je esteticky neprípustná a môže byť viditeľná už pri koncentrácii v pomere 1:1 000 000.“

Pri hľadaní chemickej látky, ktorá pomôže znečistenej vode vyskúšal Benaïssa bežný vedľajší produkt poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu - pomarančovú šupku. Overil schopnosti šupky absorbovať štyri kyslé farbivá zo simulovaných vzoriek znečistenej vody.

Výskum ukázal, že čas absorpcie závisí od pôvodnej koncentrácie farbív a od ich chemickej štruktúry, ale k absorpcii dochádza len pri teplote 25 °C. Silné farbivá ako Nylosan Blue, Erionyl Yellow, Nylomine Red alebo Erionyl Red dokázal gram pomarančovej šupky absorbovať v množstve 40 až 70 mg.

„V laboratórnom výskume výsledky ukázali, že šupka pomaranča má výrazný potenciál na odstránenie farbív z vodných roztokov širokého spektra koncentrácii,“ povedal Benaïssa. „Šupku možno použiť ako lacný, prírodný a výdatný prostriedok na odstránenie farbív a môže byť alternatívou k drahším materiálom. Môže byť tiež efektívnym prostriedkom pri odstraňovaní iných škodlivých látok z odpadovej vody.“

Na optimalizáciu a rozšírenie procesu pre aplikáciu na reálne problémy je potrebný ďalší výskum. Bude zahŕňať identifikáciu biochemických bodov v pomarančovej šupke, na ktoré sa naviaže farbivo počas absorpcie.

originál článku