ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najstarší hebrejský text objavený na mieste porážky Goliáša

5.11.2008 13:28:04 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2701x

Najstarší známy hebrejský text napísaný protokanánskym písmom objavili archeológovia z Hebrejskej univerzity v starobylom meste na mieste, kde podľa legendy Dávid zabil Goliáša – najstaršom doteraz nájdenom judejskom meste. Nález starý 3000 rokov je považovaný za najvýznamnejší archeologický objav v Izraeli od objavu zvitkov z Mŕtveho mora, pričom je od nich o tisíc rokov starší.

 

Ostrakón (keramický črep, do ktorého je atramentom vpísaný nápis) obsahuje päť riadkov textu oddelených čiernymi čiarami, meria 15 x 15 cm a našli ho pri vykopávkach pevnosti z 10. storočia p.n.l., v najstaršom známom judejskom meste.

Ostrakón ležal na podlahe v budove pri mestskej bráne miesta známeho ako Eliášova pevnosť v starobylej Azeke.

Vykopávky vedie prof. Yosef Garfinkel a jeho partner Saar Ganur v spolupráci s neziskovou vzdelávacou organizáciou Nadácia Skala.

Datovanie organického materiálu nájdeného spolu s ostrakónom uhlíkovou metódou ukázalo, že nápis je z doby kráľa Dávida pred približne 3000, čo znamená, že je starší od zvitkov z Mŕtveho mora o tisícročie a je aj starší než tzv. gezerský poľnohospodársky kalendár. Vedci dúfajú, že črep bude pomôckou pri pochopení procesu vývoja písma.

Text sa ešte nepodarilo doslovne preložiť, ale prvá interpretácia hovorí, že bol časťou listu a obsahuje korene slov ako „súdiť“, „otrok“ alebo „kráľ“. To môže znamenať, že ide o text zákona, ktorý by mohol poskytnúť pohľad aj na židovský zákon, spoločnosť a vieru. Archeológovia tvrdia, že bol jasne zapísaný ako premyslená správa trénovaným pisárom.

Eliášova pevnosť je prvé známe opevnené mesto z biblických čias Izreala, ktoré pochádza z 10. storočia p.n.l.. Vykopávky na tomto mieste začali v júni tohto roku. Pevnosť mala rozlohu 23 dunamov (2,3 hektára) a nachádzala sa na hranici medzi územím Filištíncov a Judejským kráľovstvom (5 km južne od dnešného Bet Shemesh). Odborníci si myslia, že slúžila ako hlavný strategický bod pri obrane hlavnej cesty do Jeruzalema, ktorý bol vzdialený len deň cesty.

Doteraz sa podarilo odkryť takmer 600 štvorcových metrov pevnosti. T8 bola obklopená hradbami dlhými 700 metrov a vystavaná z obrovských kameňov vážiacich 4 až 5 ton. Mestské hradby sú široké 4 metre a majú aj kazematy. Archeológovia predpokladjú, že na výstavbu opevnenia bolo treba nalámať, presunúť a použiť 200 000 ton kameňa .

Dominantou opevnenia je štvrstupňová brána s priemerom 10,5 metra. Ďalšie vykopávky odhalia, či mala skutočne až 6 komnát a či sa na mieste nachádzajú aj iné brány. Väčšie kamene v múroch brány majú 5 až 8 ton.

Doteraz sa podarilo odkryť len 4% mestá, čo je znamením, že možno sa objavia aj ďalšie zaujímavé nálezy.

Najstarší židovský ostrakón, časť judejskej keramiky podobnej tej z iných nálezísk v Izraeli a absencia prasacích kostí medzi zvieracími kosťami nájdenými na mieste ukazujú na fakt, že šlo o mesto Judejského kráľovstva.

Archeologické nálezy Eliášovej pevnosti by mohli dokázať existenciu Spojenej Monarchie, o ktorej jestvovaní sa vedú debaty. Predmety nájdené na tomto mieste sú skôr dôkazom, že existoval silný kráľ a spoločná vláda v Jeruzaleme, skôr než množstvo malých nezávislých dedín roztrúsených po Judey. To by potvrdilo správy napísane v 1. knihe Samuelovej a v Knihe kroník.

Viac ako 100 úch zo starobylých hrncov má podobný zjav, čo by mohlo súvisieť s kráľovskými nádobami. Je neobvyklé nájsť na jednom mieste toľko rovnakých predmetov.

Nálezisko sa nachádza medzi biblickými mestami Judey zaznamenanými v Knihe Jozue 15,35 - Jerimot, Odolam, Socho a Azeka. Biblický rozprávač umiestnil legendárny boj medzi Dávidom a Goliášom medzi Socho a Azeku. Podľa prof. Garfinkela ide o jediné miesto v Izraeli, kde možno skúmať kráľa Dávida. „Chronológia a geografia tohto miesta vytvárajú unikátny stret mytológie, histórie, históriografie a archeológie kráľa Dávida.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,31
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.