ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Tajomstvo golfového odpalu nie je len v zápästí

6.11.2008 16:33:45 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1686x

Po desiatkach rokov výskumu môže byť svet bližšie k perfektnému golfovému odpalu.

 

Kľúčom podľa Robina Sharpa z University of Surrey nie je použiť čo najväčšiu silu od začiatku švihu, ale dosiahnuť ju rýchlo. Je zaujímavé, že hlavnú úlohu pri výsledku odpalu nehrajú podľa nového modelu zápästia. Analýza tiež ukázala, že hoci vyšší golfisti dokážu loptičku skutočne odpáliť ďalej, rozdiel vôbec nie je výrazný.

Každý golfista vám povie, že teória prudšieho švihu pre dosiahnutie dlhšieho odpalu nie je úplne pravdivá. Nové výskumy ukázali, že pre vzdialenosť je dôležité kedy a ako sa sila vyvinie.

Práca prof. Sharpa je založená na málo používanom modeli, pri ktorom golfista zamestnáva tri body rotácie – ramená vo vzťahu k chrbtici, ruky vo vzťahu k ramenám a zápästia vo vzťahu k rukám.

Podľa dohadov práve vzájomné načasovanie týchto rotácií ovplyvní dĺžku letu. Nový výskum je však prvým, ktorý toto časovanie a tvorbu sily pri odpale optimalizuje.

Predchádzajúce modely predpokladali jednu z dvoch vecí: že krútiaci moment – sila pri rotácii – bola maximálna už pri náprahu, alebo že sa počas úderu postupne zvyšuje tak, že maximum dosiahne pri dotyku s loptičkou.

Prof. Sharp použil počítačový model na naučenie sa štýlu odpalov troch profesionálov, ktorých odpaly zaznamenala vysokorýchlostná fotografia v roku 1968 – Bernarda Hunta, Geoffreyho Hunta a Guya Wolstenholma.

Model ukázal, že rýchlosť hlavy palice a teda aj vzdialenosť doletu by sa dala zvýšiť zvýšením krútiaceho momentu na maximálnu hodnotu v krátkom čase a jeho udržanie počas zvyšku odpalu. Je to však pomerne náročné a sviatoční hráči sa budú trápiť.

„Produkovanie veľkého množstva sily na začiatku odpalu spôsobuje jej rýchle uvoľnenie, preto dosiahne palica maximálnu rýchlosť skôr ako sa dotkne loptičky,“ povedal Sharp.

Kľúčom je podľa Sharpa načasovanie jednotlivých rotácií končatín. A na rozdiel od starého tvrdenia „nie je všetko len v zápästí“.

„Pri skúmaní odpalov expertov sa ukázalo, že nie je dôležitá koordinácia zápästí ale celých rúk. Optimálna stratégia sa skladá z postupného zapájania jednotlivých častí ruky do odpalu,“ povedal Sharp.

Model tiež ukázal, že výška nie je pri dlhých odpalov veľkou výhodou. „Hráč vyšší o 21% má výhodu v rýchlosti palice len asi 10%,“ povedal Sharp, čo potvrdzuje fakt, že nízky hráči za vyššími často nijako nezaostávajú.

Ďalším človekom, ktorý sa zaujíma o odpaly profesionálov, je Simon Wickes, zo spoločnosti QinetiQ. V laboratóriu si návštevníci oblečú tesný oblek pokrytý reflektormi, ktoré sníma 12 infračervených kamier. Skúmaním pohybov končatín a palice môže tím vedcov analyzovať ktorýkoľvek pohyb a teda aj golfový odpal. V laboratóriu si testy vyskúšali aj profesionálni hráči Nick Faldo a Justin Rose.

„Nie sme profesionáli,“ povedal Wickes. „Snažíme sa len hráčom a ľuďom ukázať, kde podľa nás robia chyby. U Justina Rosea sme si všimli, že ruky vedú telo a sú dôležitejšie než ramená.“

A hoci môžeme poznať výsledky vedeckých experimentov, aj tak nezabezpečíme, aby bol každý náš odpal dokonalý.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,78
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.