Jeden pohárik dieťaťu neuškodí

11.11.2008 18:10:15 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2248x

Je popíjanie počas tehotenstva v poriadku? Veľa budúcich matiek sa vyhýba všetkým druhom alkoholu, posledný výskum však ukázal, že to nemusí byť nutné.

 

Yvonne Kellyová z University College v Londýne analyzovali údaje zozbierané od 12000 matiek a detí vo Veľkej Británii od roku 2001. Deti, ktorých matky počas tehotenstva pili jeden alebo dva alkoholické nápoje za týždeň mali menej problémov so správaním a poznávaním sveta do veku troch rokov, než deti, ktorých matky úplne abstinovali.

Kellyová tvrdí, že striedme pitia je prekvapujúco z biologického hľadiska priaznivé. 2udia, ktorí alkohol pili príležitostne, boli v rámci výskumu aj lepšie vzdelaní a zarábajúci než abstinenti alebo alkoholici. Títo ľudia sa preto môžu svojim deťom venovať viac spôsobom, ktorý mu pomáha napredovať, čo ovplyvní výsledky, hoci vedzi sa snažili sociálne faktory eliminovať. Príležitostný alkohol môže ženám tiež pomôcť oddýchnuť si, čím je tehotenstvo menej stresujúce.

Kým časté pitie spôsobuje fetálny alkoholový syndróm, vplyv striedmejšieho pita sa dá ťažie určiť.

Fred Bookstein ,profesor štatistiky z Washingtosnekj univerzity, povedal, že výskum príležitostného pitia ešte nedospel k trvalým záverom. „Nemáme dôkaz, že by to niečo ovplyvňovalo a ženy s pravdepodobne cítia lepšie,“ povedal.

John Olney, neurológ z Washingtonskej univerzity, ktorý ukázal, že u myší spôsobuje aj malé množstvo alkoholu smrť nervových buniek plodu, tvrdí, že je ťažké zachytiť poruchu, ktorá nie je rozsiahla a preto to vyzerá, že sa nič nedeje.

originál článku