Webbov vesmírny teleskop bude strážiť svet

22.1.2007 16:18:26 | Q
Springer | Počet zobrazení: 1914x

Webbov teleskop, ktorý na obežnej dráhe nahradí Hubblov teleskop, má priniesť zásadný zlom v našom chápaní formovania a vývoja galaxií, hviezd a planetárnych systémov.

 

Projekt vedie americký Národný úrad pre letectvo a astronautiku (NASA) s podporou európskych a kanadských organizácií pre výskum vesmíru. Teleskop bude podľa plánov vyslaný do vesmíru v roku 2013 na misiu trvajúcu 5 – 10 rokov.
Teleskop, pomenovaný podľa bývalého správcu NASA, bude dopĺňať a rozširovať objavy Hubblovho teleskopu pomocou vylepšeného pokrytia a citlivosti. Jeho nástroje budú konštruované tak, aby fungovali primárne v infračervenom rozmedzí elektromagnetického spektra, s niektorými schopnosťami aj vo viditeľnom rozmedzí. Dlhšie vlnové dĺžky dovolia teleskopu pozrieť sa oveľa bližšie na začiatok vekov, bádať po formovaní galaxií a pozorovať oblaky prachu, v ktorých dnes vznikajú hviezdy a planetárne systémy.
Webbov teleskop bude vynesený raketou Ariane 5 na obežnú dráhu do vzdialenosti 1,5 milióna km od Zeme na druhý Lagrangeov bod (L2 - Je to bod vo vesmíre, kde sa približne rušia gravitačné vplyvy Zeme a Slnka a teda akýkoľvek predmet v tomto bode akoby “pláva” a len s minimálnymi korekciami sa udrží stabilne na dráhe v neustále rovnakej vzdialenosti od Zeme aj od Slnka.) V tejto vzdialenosti od Zeme bude teleskop chránený od svetla a tepla, bude však stále na obežnej dráhe, čo uľahčí operácie a komunikáciu s ním. Rovnako dôležité je, že Zem nebude brániť teleskopu vo výhľade.

originál článku