ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Technika, ktorá porazí dopravné zápchy

20.11.2008 17:22:51 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2025x

Vďaka neustálemu nárastu geolokačných služieb využívajúcich údaje o umiestnení je len otázkou času, kedy nás globálny pozišný systém (GPS) dokáže dostať z dopravnej zápchy.

 

Okrem zlepšovaniu dopravných informácií, môže dáta, ktoré systémy zbierajú, pomôcť riadiť premávku, asistovať mestským architektom a prispievať k vylepšeniu pomocných nástrojov pre riadenie automobilov v budúcnosti.

Súčasné systémy monitorujúce mestskú premávku skúmajú jednotlivú pruhy ciest, ktoré využívajú indukčné cykly na zistenie hustoty premávky, alebo zložité kamerové systémy, ktoré zachytávajú poznávacie značky automobilov.

V snahe o aktuálnosť cestných máp miest sa používa ja oveľa drahší prístup – po meste neustále jazdí „flotila“ monitorovacích vozidiel. Môže však trvať aj týždne, kým sa tieto údaje do digitálnych máp dostanú.

Nový systém je naopak takmer okamžitý a z pohľadu mestských štruktúr ekonomicky veľmi výhodný, pretože informácie, ktoré využíva prichádzajú z mobilných telefónov a navigačných zariadení vodičov.

„Jedným z dôvodov, prečo sa zaujímame o komunitné údaje, je ich obrovské množstvo,“ povedal Rik Temmink, viceprezident spoločnosti TeleAtlas, dcérskej firmy výrobcu navigačných zariadení TomTom. „V minulosti sme spätnú väzbu a informácie o používateľoch dostávali len veľmi zriedkavo. Teraz máme každý týždeň obrovské množstvo údajov, čo je fantastické.“

Spoločnosť TomTom prednedávnom predstavila najnovšie modely svojich navigačných zariadení ponúkajúcich službu HD Traffic. Základom systému je neustále prúdenie aktuálnych lokačných údajov, ktoré do veľkej miery pochádzajú z dátových centier telekomunikačnej spoločnosti Vodafone. Pri pohybe mobilného telefónu sa signál presmeruje na najbližší vysielač. Tento presun je nepriamou signalizáciou pohybu a tempo presunov predstavuje rýchlosť.

Už dlhšie je v odbornej verejnosti známa myšlienka využitia údajov o polohe mobilných telefónov pre monitorovaní premávky, nové snahy však do tohto sledovania zapoja stovky ľudí. Ľudí, ktorí vlastnia mobilné alebo GPS zariadenie. Softvér spoločnosti TomTom prichádzajúce údaje anonymizuje. Potom s pomocou digitálnych máp dcérskej spoločnosti. TeleAtlas vytvára odhady rýchlosti premávky na jednotlivých cestách, ktoré môžu byť na základe historických údajov predzvesťou vznikajúcej dopravnej zápchy. Zariadenia TomTom-u sú tiež napojené na mobilnú sieť a každých niekoľko sekúnd tak tiež prispievajú k celkovému množstvu údajov. V súčasnosti pochádza väčšina informácii od spoločnosti Vodafone, Rik Temmink ale tvrdí, že sa to zmení s rozšírením GPS navigácie.

O niečo podobné ako spoločnosť TomTom sa snaží aj projekt nazvaný Mobile Millenium. Ide o spoluprácu medzi spoločnosťami Nokia, Navteq, kalifornským dopravným riaditeľstvom a univerzitou v Berkeley.

Vo februári sa v rámci tohto projektu (ktorý sa vtedy vola menej ambiciózne – Mobile Century) po ceste v autách pohybovalo 100 študentov s mobilným telefónom Nokia ponúkajúcim aj služby GPS. Po úspešnom transformovaní informácií svoj pokus projekt rozšíril na občanov Kalifornie, ktorí si do svojho mobilu podporujúceho GPS mohli bezplatne stiahnuť malý program.

Tím v súčasnosti pracuje na systéme, ktorý by používateľom zabezpečil bezpečnosť osobných údajov. Systém by mal monitorovať ich polohu len v čase, keď sa nachádzajú na určitých všeobecne známych trasách a nie neustále.

Quinn Jacobson z výskumného centra Nokie tvrdí, že väčšie rozšírenie služby plánujú v ďalšom roku a myslí si, že prístup nájde aj iné využitie. „Mobilné zariadenie je váš digitálny spoločník,“ povedal Jacobson. „Preto je navigáciu, plánovanie cesty a kalendár možné prepojiť a vtedy to už začína byť zaujímavé.“ Váš telefón napríklad môže vedieť, že sa vám blíži pracovné stretnutie a varovať vás, že kvôli dopravnej situácii by ste mali vyštartovať skôr.

Pretože Nokia je vlastníkom Navtequ, ktorý môže poskytovať reálne mapy aj iným spoločnostiam, nemyslí si Jacobson, že vývoj je len v rukách Nokie. „Veríme, že sa to nebude týkať len našich zariadení, ide o službu, ktorá by mala fungovať na veľkom množstve prístrojov, rovnako ako Mobile Millenium funguje na množstve mobilných telefónov.“

Okrem optimalizácie cestnej premávky ukazujú čísla generované systémom aj jeho silu. Údaje môžu poslúžiť ľuďom zodpovedným za plánovanie a projektovanie nových mestských komunikácií alebo na optimalizáciu režimu dopravnej signalizácie. Údaje môžu byť tiež dobré pre prípad prírodnej katastrofy, kedy bude možné kvalitne riadiť evakuačné cesty.

V budúcnosti bude bežné používanie technológií zabezpečujúcich pohodlie a chrániacich pred možnými dopravnými nehodami. Autá budú môcť napríklad automaticky otáčať svetlá v smere zákruty, čím lepšie osvetlia cestu. To ale predpokladá, že autá budú poznať blížiacu sa zákrutu, čo znamená že digitálne mapy budú musieť byť veľmi presné.

„Veríme, že túto presnosť dosiahneme pomocou GPS meraní, pretože ich máme veľmi veľa,“ povedal Temmink. „žiaden z jednotlivých bodov nie je presný ale pomocou štatistiky môžete spracovaním 10000 takých bodov získať veľmi presné výsledky.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,90
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.