Nanotech tkanina, ktorá nikdy nezvlhne

27.11.2008 20:37:26 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3740x

Ak by ste aj svoj najlepší pršiplášť namočili na dva mesiace, bol by na konci úplne premočený. Nový vode odolný materiál, ktorý vyvinuli švajčiarski chemici bude rovnako suchý ako v deň, keď ste ho do vody prvýkrát ponorili.

 

Stefan Seeger z Zürišskej univerzity povedal, že tkanina vyrobená z polyesterových vlákien potiahnutých miliónmi silikónových vlákien, je najdokonalejší vode odolný materiál vhodný na výrobu šiat aký bol kedy vytvorený.

Kvapky vody zostávajú ako guľôčky na povrchu tkaniny a na to, aby sa po nej skotúľali, stačí, aby bol materiál vychýlený z vodorovnej polohy o 2 stupne. Prúd vody sa od tkaniny odrazí bez toho, aby na nej zanechal akúkoľvek stopu.

Tajomstvom tejto vysokej odolnosti voči vode je vrstva silikónových nanovlákien, ktoré sú vysoko chemicky hydrofóbne. Ostnatá štruktúra vlákien širokých 40 nanometrov posilňuje efekt a vytvára povlak, ktorý zabraňuje kvapkám vody preniknúť do polyesterových vlákien, ktoré sú pod ním.

„Kombinácia chémie hydrofóbneho povrchu a nanoštruktúry povlaku vytvára tento superhydrofóbny efekt,“ povedal Seeger. „Voda sa na vrchu nanovlákien drží podobne ako fakír na posteli plnej klincov.“

Podobná kombinácia vodu odpudivých materiálov a malých nanoštruktúr je zodpovedná za množstvo prírodných príkladov veľkej odolnosti voči vode, napríklad pri lotosových listoch.

Silikónové nanovlákna medzi sebou tiež udržujú vrstvu vzduchu. Podobné vrstvy, známe ako plastróny, používajú niektoré druhy hmyzu a pavúkov na dýchanie pod vodou. Táto jemná vrstva vzduchu zaručí, že voda nikdy nepríde do kontaktu s polyesterovou tkaninou. Podľa Seegera ostane materiál suchý aj po dvoch mesiacoch vo vode. Plastrónová vrstva navyše môže podľa prvých experimentov znižovať príťaž pri vyťahovaní z vody o 20%. To by podľa Seegera mohlo byť zaujímavé použitie pri výrobe športových plaviek, ktoré by neboli nikdy mokré.

Nový poťah sa vyrába v jednom kroku, kedy sa silikón v plynnom skupenstve kondenzuje na tkanine a vytvára nanovlákna. Možno ho pridať aj na iné textílie, napríklad vlnu, viskózu alebo bavlnu, hoci polyester sa ukazuje ako najvhodnejší.

Experimenty tiež ukázali, že nový poťah je trvanlivý. Na rozdiel od iných vode odolných materiálov ostáva pri hrubom šuchaní tkaniny prakticky neporušený, hoci každodennému praniu neodolá.

originál článku