ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Mozgové bunky sú nádejou pri strate sluchu

9.12.2008 17:43:14 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1844x

Vedci veria, že transplantácia mozgových buniek raz môže zvrátiť bežnú formu straty sluchu.

 

Poškodenie vlásočnicových buniek vo vnútornom uchu spôsobené vekom alebo nadmernou stimuláciou spôsobuje problémy so sluchom 10% ľudí na svete.

Strata buniek je nezvratná, ale americkí vedci si myslia, že by mohlo byť možné nehradiť ich kmeňovými bunkami oblasti mozgu.

Kľúčové ependýmové bunky pochádzajú z výstelky laterálnej časti mozgu. Majú podobné vlastnosti ako bunky vnútorného ucha, na rozdiel od nich sa však dokážu rozmnožovať.

Vedci vedení Dongguangom Weiom z Kalifornskej univerzity si myslia, že tieto bunky by bolo možné transplantovať z mozgu do ucha človeka, kde by mohli prevziať úlohu vlásočnicových buniek a obnoviť sluch.

Strata buniek vnútorného ucha často vedie aj k poškodeniu nervových buniek, ktorými sa signály prenášajú do mozgu. Vedci veria, že tieto špirálovité uzliny dokážu tiež nahradiť, v tomto prípade inými bunkami laterálnej mozgovej komory. Ich závery sú založené na detailnej analýze štruktúry, chémie a úlohy mozgových buniek. V laboratóriách vedci v súčasnosti teóriu overujú. Veria, že rovnaké bunky budú nádejou pri liečení aj iných poškodení nervovej sústavy.

Prof. Andy Forge z University College v Londýne povedal, že existujú výskumy, ktoré ukazujú, že ucho môže počuť aj s obmedzeným počtom vlásočnicových buniek, ktoré prevezmú funkciu ostatných. Iné skupiny vedcov pracujú na využití kmeňových buniek embryí pri riešení rovnakého problému. Najnovší výskum ukázal tretí možný potenciálny zdroj buniek. Forge povedal: „Výskum našiel potenciálny zdroj buniek pre obe oblasti, ktoré môžu byť zničené poškodením vnútorného ucha. Je však otázkou, či je klinicky prijateľné odoberať bunky z mozgu a nahrádzať nimi bunky vo vnútornom uchu.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,19
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.