ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Trópy už nie sú múzeom diverzity rastlín

11.12.2008 22:08:38 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1634x

Vedci z univerzity v Calgary zistili, že obraz biodiverzity oblasti známej ako „pľúca sveta“ odporuje bežnému pohľadu na ubúdanie druhov v tejto oblasti.

 

V najnovšej práci Jany Vamosiovej a Stevena Vamosiho sa objavilo tvrdenie, že riziko vyhynutia rastlín je v krajinách blízko pri rovníku vyššie než sa predpokladalo. „V trópoch je veľa starobylých druhov rastlín, čo mnohých privádza k názoru, že tropické rastliny len tak ľahko nevyhynú. Náš výskum ale ukázal, že skutočnosť je opačná,“ povedal Steven Vamosi. „Riziko vyhynutia rastlín je vysoké v krajinách v blízkosti rovníka a ešte vyššie na ostrovoch ak vezmeme do úvahy faktory spojené s človekom a jeho využívaním prírodných zdrojov.“

Predchádzajúce výskumy biodiverzity v trópoch sa zamerali na chrobáky, vtáky, cicavce a mäkkýše. Výskum Vamosiovcov sledoval svetové databázy ohrozených rastlinných druhov v každej krajine a ľudské faktory ako HDP, hustotu obyvateľstva a odlesňovanie. Vedci sa zamerali na údaje o cievnatých rastlinách (paprade, ihličnany a kvitnúce rastliny), medzi ktorými boli ohrozené druhy ako napríklad jedľovec kanadský a mnohé iné.

Vamosi bol prekvapený, že aktivita človeka nebola v rovníkových oblastiach primárnou príčinou zvýšenia rizika vyhynutia. „Naše zistenia sa líšia od predchádzajúcich tom, že faktory priamo spojené s ľudskou aktivitou ne sú až také dôležité v určovaní množstva rastlín ohrozených vyhynutím. Najdôležitejším faktorom sa zdala byť zemepisná šírka. Preto môže byť dynamika ubúdania druhov medzi rastlinami a zvieratami úplne odlišná.“

Vamosi dodáva, že by bol rád, ak by ich zistenia podnietili ďalších vecou k riešeniu tohto problému, keďže doteraz sa odborníci takmer výlučne zaujímali o diverzitu stavovcov.

Výskum sa podľa slov vedcov nesnažil ospravedlniť aktivitu človeka znižovaním jej významu, znamená skôr, že krajiny v trópoch sú na činnosť človeka citlivejšie ako kdekoľvek inde. Vamosi odhaduje, že v trópoch je ohrozených 25-40% rastlín, kým pre porovnanie v Kanade sú to len 2-3%.

Tropické ekosystémy sú považované za pľúca našej planéty, pretože 60% všetkých rastlinných druhov sa nachádza práve v dažďových pralesoch, hoci tie sa rozkladajú len na 12% plochy Zeme. Trópy sú dôležitým zdrojom farmaceutík a potravy. Oblasť je tiež domovom veľkého percenta zemskej fauny, motýľov, primátov, vtákov, netopierov, pre ktoré bude mať vymieranie rastlín ďalekosiahle následky.

A vďaka prepojeniu zemských ekosystémom môže mať strata druhov pri rovníku vplyv aj na oblasti vzdialené tisícky kilometrov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.