Zoologické záhrady oberajú divočinu o slony

16.12.2008 13:43:57 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1672x

Zoologické záhrady podľa tímu vedcov a ochranárov, ktorí po prvý raz porovnali kvalitu života zvierat v zajatí s kvalitou života voľne žijúcich jedincov, „konzumujú“ slony.

 

Zistenia pre slony, ktoré sa tešia na život v ZOO, nie sú potešujúce: predpokladaná dĺžka života je výrazne kratšia, ako keby žili v africkej či ázijskej divočine, alebo keby boli využívané na prácu.

Bez ohľadu na starostlivosť v zajatí a to, že tam slony neohrozujú žiadne dravce, výskum zistil, že miera úmrtnosti v zoologických záhradách je väčšia než počet novonarodených jedincov, čo znamená že populácia slonov žijúcich v zoo je neudržateľná.

„Populácia zo zoologických záhrad neprodukuje, ale konzumuje slony,“ povedala Georgia Masonová z Guelphskej univerzity v Kanade.

„Obávame sa , že starostlivosť v ZOO nie je na dostatočnej úrovni a šance mláďat na prežitie by mali byť vyššie,“ povedala Miranda Stevensonová, riaditeľka Asociácie britských a írskych zoologických záhrad a akvárií (BIAZA).

Snahy o chov slonov v zajatí sú podľa Stevensonovej staré len pár desaťročí a preto sa stále zlepšujú. Verí, že populácia slonov v zajatí pomôže pochopiť ich správanie a fyziológiu zvierat, takže bude možné lepšie ovplyvniť život zvierat vo voľnej prírode.

Masonová a jej spolupracovníci zozbierali údaje o takmer polovici slonov žijúcich v zajatí a zamerali sa na 800 samíc slonov žijúcich v európskych zoologických záhradách v rokoch 1960 až 2005. Porovnávali mieru ich prežitia s africkými slonmi z národného parku Amboseli v Keni a ázijskými samicami z ťažobného priemyslu v Barme.

Africké slonice žijú v ZOO v priemere 16,9 roka, čo je neporovnateľné s 56 rokmi v parku Amboseli. Ak výskumníci zahrnuli smrť v parku spôsobenú človekom, dĺžka života bola v priemer 36 rokov, čo je stále výrazne viac ako v záhradách.

Pravdepodobnosť dĺžky života slonov narodených v divočine bola takmer rovnaká bez ohľadu na to, či sa dostali do ťažobného priemyslu v Barme, alebo do zoologickej záhrady v Európe. Slony narodené v zajatí však žili v ZOO v priemere len 19 rokov, kým pri práci v ťažobnom priemysle dosahovali vek 42 rokov.

„Ázijské slony, ktoré sa narodia v ZOO majú oveľa kratší život než divé zvieratá žijúce v zajatí,“ povedala Masonová. „Niečo sa deje pred vekom troch, štyroch rokov, čo spôsobí smrť zvierat zo ZOO pred vekom dospelosti.“

Vedci tvrdia, že ich výsledky ešte prehĺbili obavy o vhodnosti a primeranosti ochranárskych programov chovu zvierat v zajatí. Tieto programy sa nesmú spoliehať na naplnenie ich cieľov vďaka zvieratám prichádzajúcim z voľnej prírody.

„Je prekvapujúce že neexistujú výskumy skúmajúce kvalitu života slonov v zajatí,“ povedala Masonová. To sa ale čoskoro zmení: BIAZA už čoskoro zverejní výsledky podobného výskumu.

Existuje niekoľko faktov, ktoré by mohli byť dôkazom horšej kvality života v zajatí. Slony žijú na obmedzenej ploche, preto sa menej hýbu. Potrava v zoologických záhradách sa od tej v divočine líši a je ľahšie dostupná, čo môže spôsobiť obezitu zvierat, čo je známa hrozba pre živočíchy v zajatí.

A existuje niekoľko sociálnych faktorov, ktoré môžu spôsobiť slonom v zajatí značný stres. Vo voľnej prírode napríklad panuje matriarchát a rodiny žijú neustále v tesnej fyzickej blízkosti. V zoologických záhradách dochádza k presunu samcov v priemere každých sedem rokov. Masonovej výskum ukázal, že po presune do iného zariadenia slony častejšie hynú.

Masonová a jej kolegovia volajú po podrobnejšom výskume faktorov ovplyvňujúcich prežitie a smrť slonov v zoologických záhradách. Tiež by prijali, keby sa podarilo minimalizovať počet presunov medzi jednotlivými zariadeniami.

originál článku