ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Doktori vysvetlili transplantáciu tváre

18.12.2008 19:23:34 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1425x

Chirurgovia z Clevelandu zverejnili detaily zo svojej prvej takmer úplnej transplantácie tváre.

 

Ôsmim špecialistom sa počas 22-hodinovej operácie podarilo transplantovať kosti, svaly, cievy a nervy.

Doktori nezverejnili meno pacientky, ale povedali, že úraz pred niekoľkými rokmi ju obral o oko, väčšinu nosa a hornú peru. Transplantácia bola štvrtou po dvoch operáciách vo Francúzsku a jednej čínskej transplantácii.

Maria Siemionowová povedala, že tvárou mŕtvej darkyne nahradili až 80% tváre pacienta.

Pacientka bola podľa vyjadrení lekárov zmrzačená tak, že nemohla vlastnými sila dýchať ani prijímať potravu. Doktori veria, že jej operácia pomôže znova získať schopnosť usmievať sa a cítiť vône.

„Vieme, že je mnoho ľudí, ktorí sa doma skrývajú pred svetom a spoločnosťou, pretože sa boja ísť do obchodu alebo len tak na ulicu,“ povedala Siemionowová. „Našej pacientka sa vysmievali a ponižovali ju.“

Doktori povedali, že žena na operáciu reagovala dobre a jej telo nevykazovalo známky odmietnutia novej tváre. Po takejto operácii musia pacienti brať do konca svojho života lieky, ktoré potláčajú ich imunitný systém, čím sa predchádza odmietnutie transplantovanej kože.

Prvú transplantáciu tváre na svete vykonali pred tromi rokmi vo Francúzsku Isabelle Dinoireovej, žene, ktorú pohrýzol jej pes. Chirurgovia nahradili jej nos, ústa, pery a bradu darovaným tkanivom. Dinoireová povedala, že je s výsledkom operácie spokojná.

Odvtedy prebehli ešte operácie čínskeho farmára, ktorého zranil medveď pri ochrane oviec a Francúza, ktorý bol zmrzačený vďaka genetickej poruche. Po týchto transplantáciách tvár nevyzerá ako tvár darcu, pretože tvar lekári dokážu pomocou svalov a kostí pacienta zmeniť.

Niektorí experti ale varujú pred psychologickými vedľajšími účinkami ako ľútosť, sklamanie, žiaľ a pocit viny vo vzťahu k darcovi.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,33
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.