ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Inteligentní vojaci zomierajú v boji častejšie

20.12.2008 11:19:31 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2860x

Byť hlúpy má svoje výhody. Škótski vojaci, ktorí prežili druhú svetovú vojnu, boli podľa nového výskumu britských vládnych záznamov menej inteligentní ako muži, ktorí položili svoje životy pri porážke Tretej ríše.

 

491 Škótov, ktorí zomreli a v 11 rokoch podstúpili testovanie IQ, dosahovali priemernú hodnotu 100,8. Niekoľko tisíc vojakov, ktorí prežili a tiež boli na rovnakých testoch inteligencie, ktoré zadávali všetkým škótskym deťom narodeným v roku 1921, malo priemer 97,4.

Zvláštna požiadavka druhej svetovej vojny - bojovať viac mozgom ako svalmi - môže vyznieť podľa Iana Dearyho, psychológa Edinburghskej univerzity, ako prekrútená. Mnoho iných výskumov ukázalo, že inteligentnejší ľudia žijú normálne dlhšie, ne ich menej chytrí druhovia.

„Myslíme si, že inteligentnejší muži boli stavaní do prvých línií, pretože boj sa stal veľmi technicky náročným,“ povedal Deary.

Jeho tím študoval záznamy škótskych armádnych jednotiek a porovnával ich s výsledkami IQ testov 11-ročných detí z roku 1932. Testy zahŕňali slovné zdôvodňovanie, matematické a priestorové schopnosti.

„Žiadna iná krajina nikdy nespravila takýto rozsiahly a komplexný test mentálnych schopností svojich obyvateľov,“ povedal Deary. Iné výskumy ukázali, že IQ v detstve presne predpovedá inteligenciu dospelého človeka.

Predchádzajúci výskum ukázal, že medzi škótskymi mužmi došlo po vojne k poklesu priemernej inteligencie a už vtedy si Deary a jeho kolegovia mysleli, že menej inteligentných mužov do armády jednoducho neprijímali. Nový výskum túto teóriu vyvracia. Muži, ktorí neslúžili v armáde boli inteligentnejší než veteráni, ktorí prežili a rovnako inteligentní ako tí, čo zomreli.

Podľa vedcov môžeme výsledkom lepšie porozumieť, ak sa na údaje pozrieme z pohľadu hodností. Vojaci s nižšou hodnotou tvorili trojpätinový podiel medzi obeťami a ich IQ v testoch z detstva malo priemernú hodnotu 95,3. Dôstojníci a vyššie hodnosti tvorili spolu 27% všetkých obetí. Ich IQ sa pohybovalo na hodnote 121,9, čo celkový priemr IQ výrazne zvýšilo.

„Tiež si myslíme, že inteligentnejší vojaci robili svoju prácu lepšie, čo viedlo k nebezpečnejším situáciám,“ povedal Deary.

Phil Batterham, epidemiológ z Austrálskej národnej univerzity, skúma, ktoré aspekty inteligencie zvyšovali pravdepodobnosť smrti vojaka v boji. „Možno sa domnievať, že vzťah medzi vyššou inteligenciou a väčším počtom úmrtí vo vojne súvisí s vycibrenými verbálnymi schopnosťami, ktoré viedli z úlohám vo vedení jednotiek,“ povedal.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,45
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.