Aj baktérie majú svoj kompas

20.12.2008 12:25:25 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2452x

Vedci ukázali, že malé kryštály vo vnútri baktérií slúžia ako kompas, ktorý baktériám pomáha orientovať sa v sedimente a hľadať najlepšiu potravu.

 

Vedci tvrdia, že ich výskum môže poskytnúť nové poznatky pre vysvetlenie biomagnetizmu, fenoménu, vďaka, ktorému sa orientujú niektoré vtáky, hmyz a morské živočíchy pomocou magnetického poľa Zeme.

Výskum sa zameral na magnetotaktické baktérie, ktoré obsahujú reťazec magnetických kryštálov nazývaných magnetozómy. Baktérie žijú všade na svete, žijú v jazerných a močiarnych sedimentoch a v oblastiach morských pobreží.

Od objavu magnetotaktických baktérií v 70. rokoch sa nevedelo, na čo presne magnetozómy slúžia. Predchádzajúci výskum zistil, že niektoré reťazce magnetozómov sa nedajú použiť na navigáciu, pretože veľkosť ich kryštálov nepostačuje na prejavenie magnetických vlastností.

Vedci z Imperial College London a Edinburghskej univerzity však ukázali, že predchádzajúce modelovacie metódy boli nepresné. Nové výpočty dokázali, že všetky známe magnetozómy majú magnetické vlastnosti potrebné pre zabezpečenie navigácie. Adrian Muxworthy, vedúci výskumu, vysvetľuje: „Magnetozómy sa zoraďujú, vytvárajú v baktérii reťaz a slúžia ako magnetický kompas. Stále ešte nevieme presne ako, ale tento kompas interaguje so zemským magnetickým poľom a pomáha baktériám orientovať sa v sedimente a hľadať najlepšie zdroje potravy.“

Muxworthy tvrdí, že výskum je pekný príkladom evolúcie, ktorý ukazuje, ako sa môže u relatívne jednoduchého organizmu vyvinúť zložitá navigačná schopnosť. Myslí si, že výskum pomôže pri pohľade na proces evolúcie, ktorý pomohol iným zvieratám a morským živočíchom pri rozvoji ich navigačných schopností.

originál článku