ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Je morfium liekom mužov?

30.12.2008 10:20:55 | Q
Science | Počet zobrazení: 3466x

Podľa niektorých výskumov poskytuje morfium väčšiu úľavu mužom. Nový výskum potkanov ponúka možné vysvetlenie: Samce potkanov majú v oblasti mozgu zapojenej do spracovania bolesti viac receptorov reagujúcich na liek.

 

Hoci ešte nie je jasné, či je to tak aj u ľudí, vedci tvrdia, že výskum podčiarkuje potrebu podrobnejšieho výskumu vplyvov liekov proti bolesti v závislosti od pohlavia.

Výskum podľa slov Anne Murphyovej z Georgia State University využíval potkany, pretože tie reagujú na morfium v závislosti od pohlavia veľmi odlišne. V laboratórnych podmienkach napríklad potkan odtiahne labku z horúceho povrchu po 8 až 9 sekundách. Po aplikovaní morfia vydržia samice na horúcom povrchu o sekundu dlhšie, samce však bolesť necítia ďalších 20 sekúnd.

Murphyová a jej kolegovia zistili, že samce potkanov majú vyššiu hustotu μ-opioidných receptorov v časti periaqueduktálnej šedi, oblasti mozgu, ktorá je podľa predchádzajúcich výskumom najpravdepodobnejším cieľom ópiových liekov. Injekcia morfia priamo do tejto oblasti mala silný analgetický efekt u samcov, ale nie u samíc. Keď vedci zničili neuróny s μ-opioidnými receptormi vpichnutím toxínu spojeného so zložkou podobnou morfiu, liek stratil svoj analgetický efekt u samcov, ale nie u samíc. Murphyová povedala, že zistenia o receptoroch vysvetľujú rozdiel medzi vplyvom liekov na samcov a samice potkanov.

Lepšie pochopenie neurobiológie, ktorá jav spôsobuje. by raz mohlo viesť k efektívnejším liekom proti bolesti pre ženy, pretože podľa Murphyovej je morfium u žien menej účinné a prináša mnoho vedľajších účinkov.

„Je to ... prielom v hľadaní viditeľného mechanizmu rozdielov medzi vplyvom ópiových analgetík na pohlavie zvierat,“ povedal Richard Bodnar, neurológ z Qeens College. Mnoho vedcov tieto rozdiely predpokladalo, ale tento výskum je podľa Rebeccy Craftovej z Washingtonskej univerzity prvý, ktorý to skutočne dokázal a priniesol príklad.

Mohol by výskum vysvetliť rozdiely v prijímaní opiátov u ľudí? „Sú tam pravdepodobne určité paralely,“ povedal Craftová, „ale je priskoro povedať, aký silný je vzťah medzi svetom zvierat a ľudí v tejto oblasti.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,02
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.