Lebka je prvou skamenelinou, ktorá dokazuje teóriu migrácie ľudstva

22.1.2007 17:20:47 | Q
National Geographic | Počet zobrazení: 2155x

36 000 rokov stará lebka z Južnej Afriky je prvou skamenelinou, ktorá dokazuje, že ľudia pred 70 000 až 50 000 rokmi opustili Afriku aby kolonizovali Euráziu.

 

Pred niekoľkými rokmi šlo len o teóriu založenú na niektorých genetických pozorovaniach. Dnes sa vedci snažia zhromažďovať archeologický materiál, informácie z genetiky a antropológie, ktoré by túto teóriu potvrdili.
Vedci dnes môžu len hádať, ako moderní ľudia opustili Afriku a prešli do Ázie, Austrálie a Európy. Záhadou je, prečo je v subsaharskej Afrike nedostatok nálezov ľudských skamenelín, ktoré by mali vek 15 000 až 70 000 rokov.
Teória migrácie ľudstva je okrem nálezu lebky podporená aj nezávislým nálezom v Rusku, kde boli nájdené ľudské zuby a artefakty približne rovnako staré ako lebka.

Analýza lebky 

Lebka bola nájdená v Južnej Afrike už v roku 1952, ale jej vek nebol dlho určený.
Vek lebky určili vedci pomocou zrniečok piesku, ktoré boli zachytené na jej vnútornej strane. Potom jej tvar porovnávali s lebkami z rovnakého obdobia nájdenými v Európe. Výsledky ukázali, že ide o lebku, ktorá dokazuje vzťah medzi prvými modernými ľuďmi z Európy a Afriky.

Objav v Rusku 

Nález zubov a artefaktov v Rusku, ktoré boli datované do obdobia pred 45 000 rokmi, podporuje teóriu niektorých vedcov, že ľudia mohli osídľovať východnú časť európskeho kontinentu ešte pred usadením sa v jeho strednej a západnej časti.

originál článku