Zámerné ublíženie bolí viac

7.1.2009 11:36:54 | Q
Science | Počet zobrazení: 2399x

Keď do vás pri futbale narazí spoluhráč, budete cítiť bolesť. Ak však do vás rovnakou silou udrie protihráč, bude vás to bolieť oveľa viac. To hovorí výsledok nového výskumu, ktorý zistil, že zámerne spôsobená bolesť bolí viac ako tá, ktorá vznikla náhodne.

 

Počas debát o mučení väzňov v Guantanáme sa psychológ Kurt Gray z Harvardskej univerzity zamýšľal, či hrá rolu aj zámer ubližovať obetiam. „Bez tohto zámeru by možno mučenie až tak nebolelo,“ tvrdí.

Gray a jeho kolega Daniel Wegner testovali hypotézu na 43 dobrovoľníkoch z radov študentov, väčšinou ženách. Každý dobrovoľník mal partnera, ktorý bol súčasťou výskumného tímu a dobrovoľník o tom nevedel. Dobrovoľníci mali vykonať niekoľko úloh vybraných partnerom z páru možností. Jednou z dvojíc bolo buď posúdenie bolesti elektrickými šokmi stimulátora na zápästí dobrovoľníka (na stupnici od 1 po 7) alebo vyhodnotenie relatívnej výšky rôznych zvukov. V jednom experimente dostali dobrovoľníci elektrický šok vždy, keď sa dalo vybrať z týchto dvoch možností. Výsledkom bol pocit, že ich partner im ubližuje. V inom experimente dostávali len elektrické šoky s tým, že ich partner za to nemohol.

Ako Gray predpokladal, zámer hrá pri vnímaní bolesti svoju rolu. Hoci bola intenzita elektrického šoku počas celého experimentu rovnaká, dobrovoľníci hlásili viac bolesti (v priemere 5,67), keď si mysleli že partner môže za ich mučenie oproti hodnote 2,17 v prípade, že partner za elektrické šoky nemohol. Navyše v tomto prípade si na ne po čase zvykli a už ich šoky až tak neboleli. Každý „zámerný“ šok bolel rovnako ako prvý. Výsledky môžu podľa vedcov pomôcť vysvetliť, prečo je ťažké vydržať mučenie, keďže vedomie, že ide o zámer, ho len zhoršuje.

Christopher Brown, neurológ z Manchesterskej univerzity označil výskum za úvodný krok k ďalšiemu pochopeniu sociálnych vplyvov na bolesť. Tvrdí, že by ho zaujímalo, aký vplyv má tento druh experimentu na partnera na rozdiel od dobrovoľníka. „Zaujímalo by ma, či osoba zámerne spôsobujúca utrpenie iným, cíti nejakú úľavu od bolesti.“

originál článku