ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Do Británie prichádza mravec dobyvateľ

7.1.2009 12:44:16 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1790x

Nedávno objavený druh mravca môže čoskoro kolonizovať záhrady a parky severnej Európy.

 

Mravca druhu Lasius neglectus objavili len pred 20 rokmi v Budapešti, Druh podľa vedcov vznikol pravdepodobne v západnej Ázii.

V záhrade, v ktorej sa udomácnil tento druh, môže žiť 10 až 100-krát viac mravcov než pri bežných európskych druhoch.

„Keď som tohto mravca videl prvýkrát, neveril som, že ich na hromade môže žiť toľko,“ povedal prof. Jacobus Boomsma z Kodaňskej univerzity, ktorý viedol výskum.

Hoci sa vzhľadom takmer úplne podobá bežnému záhradnému mravcovi, správa sa úplne inak, zvlášť z pohľadu sociálnej štruktúry kolónií. To je podľa vedcov kľúč k vysvetleniu ich prenikania do záhrad a miest, ktoré boli predtým opustené.

Mravce sa po Európe rozšírili pravdepodobne v pôde, ktorá sa požíva pri pestovaní rastlín. Kolónie dnes existujú vo Francúzsku, Nemecku, Poľsku a Belgicku. Hoci si vedci myslia, že druh pochádza zo západnej Ázie, konkrétne miesto jeho pôvodu je neznáme.

Druhy mravcov a iného hmyzu žijúceho v spoločenstvách sa líšia spôsobom, akým si vyberajú druhov a čo sa stane s novými kráľovnami. U tohto druhu mravcov sa kráľovné pária v rámci jednej kolónie miesto toho aby si vytvorili vlastnú. To zrejme so sebou nesie nejaký evolučný dopad, keďže kolónie sa navzájom nemiešajú. Pre invazívne druhy je to v konečnom dôsledku veľmi dobrá vlastnosť.

Kráľovná, ktorá by opustila kolóniu pri príchode na nové miesto, by nových druhov nenašla. Ak sa však dokáže páriť so samčekmi z vlastnej kolónie, tá sa môže rozširovať a vytvárať nové mraveniská, ktoré sú so starým prepojené, kým nie je celé územie pokryté „superkolóniou“.

Medzi ostatné invazívne druhy mravcov patrí napríklad Argentínsky mravec. Prišiel do Európy okolo roku 1900 a do roku 2002 vytvoril prakticky jedinú seperkolóniu tiahnucu sa tisíce kilometrov pozdĺž pobrežia Talianska, Francúzska a Pyrenejského polostrova až po severné pobrežie Španielska.

Severnej Európe sa záujmu mravcov podarilo zatiaľ vyhýbať, vedci si však myslia, že sa invazívne druhy usadia aj v Británii a Škadinávii.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,08
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.