ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vedci vytvorili ilúziu výmeny tela

7.1.2009 12:52:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2452x

Kognitívni neurológovia z lekárskeho inštitútu Karolinskej univerzity vo Švédsku dokázali primäť ľudí, aby považovali telá figurín a iných ľudí za ich vlastné.

 

V prvom experimente pridali na hlavu figuríny z výkladu dve kamery, ktoré boli prepojené s dvomi malými obrazovkami pred očami človeka, takže ten videl presne to, čo figurína. Keď oči figuríny a hlava človeka smerovali dole, ten videl telo figuríny na mieste, kde by normálne videl svoje vlastné.

Ilúzia výmeny tela vznikla, keď sa vedci dotkli palicou brucha človeka aj figuríny. Človek potom videl, že figuríny sa dotýka palica a dotyk cítil na svojom tele, ktoré nevidel. Výsledkom bolo silné presvedčenie, že telo figuríny je jeho vlastné.

„Ukazuje sa, že je veľmi jednoduché ovplyvniť mozog a jeho vnímanie vlastnej bytosti,“ povedal Henrik Ehrsson, ktorý viedol projekt. „Manipuláciou senzorických vnemov je možné ´presunúť´sa nielen von zo svojho tela, ale aj do tela niekoho iného.“

V ďalšom experimente umiestnili kameru na hlavu inej osoby. Keď sa táto osoba a subjekt k sebe otočili aby si podali ruky, subjekt považoval telo druhého človeka za svoje vlastné.

„Ľudia vidia seba podávať ruku z opačnej strany a myslia si, že ide o inú osobu,“ povedala Valéria Petková, ktorá na výskume spolupracovala. „Senzorické vnemy podávania ruky prichádzajú ako myšlienka z iného tela.“

Sila ilúzie sa potvrdila, keď dostala druhá osoba do ruky nôž a u subjektu sa objavili reakcie na zmenu tlaku.

Ilúuzia fungovala, aj keď bol druhý človek iného pohlavia. Nebolo však možné vcítiť sa do objektu, ktorý sa nepodobal človeku, napríklad do stoličky.

Cieľom experimentov bolo naučiť sa viac o spôsobe akým mozog vytvára vnútorný obraz tela. Zistenie, že vnímanie vlastného tela sa dá jednoducho manipulovať tak, že ľudia si myslia, že majú nové telo, má potenciálne praktické využitie v aplikáciách virtuálnej reality a robotike.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.