ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Bunky sa zmenou svojho tvaru prispôsobujú situácii

7.1.2009 13:19:04 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2060x

Otvorte ktorúkoľvek knihu o biológii a objavíte komplikovanú schému vnútorných procesov v bunke, s jej internou štruktúrou, cytoskeletom a to, ako zabezpečuje tvar bunky. Doteraz ostáva nezodpovedaná základná otázka, či ako prvý vznikol skelet alebo tvar bunky.

 

Výskumný tím vedený Phongom Tranom z Pennsylvánskej univerzity už má odpoveď: pravda je na oboch stranách. Vo svojom výskume skombinovali technológie genetiky, snímania živých buniek a mikrofluidov. Dokázali prinútiť kvasnicové bunky ktoré majú normálne tvar tyčky, aby narástli do tenkých zakrútených tvarov. Prekvapivo zistili, že pri ohýbaní dochádza k reorganizácii cytoskeletu a pri tom upravujú svoj tvar.

Pri niektorých formách rakoviny dochádza v tele k zmene tvaru buniek. V budúcnosti by tak bolo možné liečiť niektoré chorobné stavy aplikovaním mechanického tlaku na tkanivá a orgány. To je však podľa Trana „čisté sci-fi“. Svoj výskum považuje len za čistý experiment.

„Cytoskelet mení tvar bunky a tvar bunky tiež mení organizáciu cytoskeletu,“ povedal Tran. „V skutočnosti navzájom na svoj stav reagujú, takže akákoľvek vada jedného systému zmení systém druhý.“

Výsledky potvrdili medzi biológmi všeobecne uznávaný názor, že na zmenu bunky tak, že bude vytvárať rozvetvujúcu sa štruktúru ako napríklad filopodia alebo dendrity stačí upraviť cytoskelet.

„Náš pokus je záverečným a priamym predvedením tejto teórie, pretože sme použili normálne bunky, zároveň aj nepriamym dôkazom vďaka využitiu buniek zmutovaných,“ povedal Tran.

Na zmeny v organizácii cytoskeletu je treba najmenej päť súčastí bunky: mikrotubuly, filamenty, bunkovú membránu a dva bielkovinové komplexy. Mikrotubuly sú duté bielkovinové rúrky, ktoré sa spájajú pozdĺž dlhšej osi bunky. Keď sa zo stredu bunky presúvajú k jej koncom, prenášajú so sebou jeden z bielkovinových komplexov, takže keď sa usadia v proteínovom receptore v membráne bunky prinesú proteín na konkrétne miesto v stene bunky. Nasleduje postupnosť udalostí: Komplex si vyžiada druhý bielkovinový komplex, ktorý si následne vyžiada bielkovinový aktín. Filamenty aktínov z toho miesta poskytujú podmienky pre transport, ktorý je nevyhnutný pre rozšírenie novej bunkovej membrány v želanom smere – vo všeobecnosti najčastejšie pozdĺž hlavnej osi bunky.

To, čo Tranov tím v skutočnosti zistil, bolo, že ak ohnete normálnu kvasnicovú bunku, ich mikrotubuly viac nedokážu dosiahnuť vrchol bunky, preto vytvárajú v stene bunky nové miesta, ktoré zabezpečujú naťahovanie bunky. Zistili tiež, že ak takto zmutované bunky „nútili“ rásť rovno, štruktúra ich cytoskeletu sa znova upravila.

Vedci chcú teraz dokázať zodpovedať niektoré otázky, ktoré z výskumu vyplývajú. Najskôr, ako dlho si zmutované bunky udržia ich fenotyp v „divočine“. Ako spolupracujú dva proteínové komplexy pri ovplyvňovaní tvaru bunky? A aký vplyv na dynamiku cytoskeletu majú ostatné aspekty prostredia, napríklad teplota?

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.