ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Stredozemné more je Achillovou pätou internetu

12.1.2009 18:41:21 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2524x

Používatelia internetu na Strednom Východe a v Indii môžu byť radi, že rok 2008 majú za sebou. Bol poznačený poruchami káblov pod Stredozemným morom, ktoré zabezpečovali pripojenie oblasti.

 

Opravy poslednej poruchy, ku ktorej došlo v decembri minulého roka skončili minulý týždeň. V tejto oblasti však dochádza k častým výpadkom a preto ju nazývajú aj Achillova päta internetu.

Svetové oceány sú pretkané káblami prenášajúcimi údaje, len tri z nich sa však nachádzajú v Stredomorí v úzkom hrdle, ktoré prepája Európu, severnú Afriku a Áziu.

30. januára 2008 sa porušili dva káble v blízkosti egyptskej Alexandrie a tým sa znížil prenos hlasových a dátových služieb o 75%. Opravy trvali niekoľko týždňov. 19. decembra sa znova narušili dva káble a tretí bol vážne poškodený. V tom istom čase sa prerušilo aj menšinové spojenie medzi Maltou a Sicíliou. Internetové pripojenie Egypta bolo takmer zastavené. Problém sa šíril aj ďalej na Stredný Východ a do Indie. Následne sa počas opráv znova jeden z káblov poškodil.

Príčina prvých porúch je stále neznáma. Hoci podozrenie padá na niektorú odtrhnutú kotvu z rušnej lodnej premávky v blízkom Suezskom prieplave, Egyptské autority tvrdia, že videozáznam dokazuje, že v tom čase neboli na mieste porúch žiadne lode.

Kotvy lodí sú pre káble skutočným nebezpečenstvom. Ani druhá hrozba, ktorá pravdepodobne spôsobila ďalšie poruchy – jeden alebo viacero podmorských pohybov zemských dosiek spôsobených zemetrasením. – tak skoro neodíde.

„V minulosti sa s poruchami káblov spájali hlavne tieto podmorské presuny zemských dosiek,“ povedal Roger Musson z British Geological Survey. Stredozemie je aktívnou hranicou medzi tektonickými plátmi, čo zvyšuje pravdepodobnosť zemetrasení. „Objavujú sa tu aj výrazné zemetrasenia so stupňom 8.0.“

Zemetrasenia s takouto intenzitou spôsobujú výrazné poškodenie ale sú veľmi zriedkavé. Poruchy v stredozemí však dokazujú, že rozsiahle straty môžu spôsobiť aj menšie a častejšie zemetrasenia.

Výpadky v roku 2008 otriasli miestnou ekonomikou a veľká poruchy by mohla spôsobiť dokonca ich pád, pretože by znemožnila miestnym obchodníkom účasť na svetových trhoch počas niekoľkých týždňov. Štúdia Švajčiarskeho federálneho technického inštitútu z roku 2005 ukázala, že celonárodný výpadok internetu by každý deň znížil HDP Švajčiarska o 1%.

Musson si myslí, že už aj zemetrasenia so silou 5,5 alebo 6 stupňov môžu spôsobiť výrazné poškodenia. V oblasti Stredozemného mora podľa odborníkov k takýmto zemetraseniam dochádza pomerne často.

Alan Mauldin zo spoločnosti TeleGeography Research tvrdí, že sa snažia o minimalizovanie rizika porúch: „Jednou z možností je umiestňovať káble stále hlbšie aby sme ich ukryli pre kotvami.“ To však nerieši problém so zemetraseniami. Alternatívou by mohli byť pozemné spojenie medzi Európou, Stredným Východom a Afrikou.

Tu sa však problém z inžinierstva presúva na oblasť politiky. „Je možné umiestniť kábel z Európy cez Turecko, Irán a Irak až do Saudskej Arábie, kto však chcel klásť kábel v Turecku, Iraku a Iráne?“ povedal Mauldin. „Ak si myslíte, že káble sú ohrozené vo vode, počkajte, čo bude, ak ich umiestnime na suchú zem.“

Spoločnosti zaoberajúce sa touto problematikou majú v pláne položiť v Stredozemnom mori viac káblov. Ani tie však nemusia pomôcť Medzi Taiwanom a Čínou bolo sedem káblom, z ktorých šesť zničilo jediné zemetrasenie v decembri 2006.

Podmorské káble sú až prekvapivo krehké. Väčšina z nich je hrubá len zlomok centimetra a v roku 2007 bolo v Atlantickom oceáne poškodených viac ako 50 z nich. Nemalo to vplyv na prenášané údaje, pretože transatlantický prenos nie je koncentrovaný na malom území.

Naopak Stredomorie je príkladom toho, čo fyzik Hans Hermann nedávno matematicky označil za najzraniteľnejšie miesto. Spolu so svojim kolegami náhodne odobrali prepojenia z virtuálnych sietí až ich úplne odstavili. Zistili, že jedným z najslabších miest takejto siete môže byť aj spojenie v Stredozemnom mori. Podľa Hermanna by malo byť detailnejšie chránené a projektované.

Spoločnosť FLAG Telecom už navrhuje a vyrába pevnejšie káble, ktoré by mali v tomto roku spojiť Egypt a Francúzsko.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,70
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.