Podvádzajúce mravce sú potrestané

13.1.2009 07:47:45 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1708x

Mravce robotníci, ktoré žijú v kolónii s kráľovnou sú fyzicky napádané svojimi druhmi, ak sa snažia rozmnožovať.

 

V spoločenstve mravcov sa robotník bežne zrieka rozmnožovania a stará sa o potomstvo kráľovnej, o svojich bratov a sestry.

Americkí a nemeckí vedci zistili, že ak sa mravec snaží rozmnožovať napriek zvyklostiam, produkujú chemikáliu, ktorá prezrádza ich plodnosť.

Aby svoju teóriu vedci overili, aplikovali syntetickú látku typickú pre plodné mravce nerozmnožujúcim sa robotníkom z rodu Aphaenogaster cockerelli. V kolóniách, kde žila aj kráľovná, iné mravce napádali druhov s aplikovanou uhľovodíkovou látkou. Vedci zistili, že ich iné mravce držali, ťahali a hrýzli. To ale nebol prípad kolónií bez kráľovnej, kde sa môžu mravce voľne rozmnožovať.

Spoluautor výskumu Jürgen Liebig z Arizonskej univerzity povedal, že uhľovodíková látka, ktorú rozmnožujúce sa mravce produkujú, je „podstatný a spoľahlivý signál“.

Kontrola reprodukcie hrá vo svete mravcov dôležitú úlohu pri zabezpečovaní rovnováhy. „To, že sociálna harmónia je závislá na prísnych systémoch, ktoré predchádzajú a trestajú podvádzajúce jedince, sa ukazuje ako správna voľba v najúspešnejších spoločenstvách,“ povedal.

Ak by malo byť podvádzanie pre mravce dobrou voľbou, museli by byť splnené podľa vedcov dve podmienky. Robotníci by museli dokázať potlačiť prejavy uhľovodíka a museli by vedieť zamaskovať svoje vajíčka tak, že by sa nedali rozlíšiť od vajíčok kráľovnej.

Niektoré druhy mravcov nielen útočia na rozmnožujúce sa jedince, ale im aj ničia nakladené vajíčka.

originál článku