Výhra v lotérii nezaručuje lepší život

20.1.2009 17:42:25 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1486x

Podľa ekonómov nezaručuje výhra v lotérii výhercovi ani lepšie zdravie ani dlhodobé finančné zabezpečenie.

 

Už ste niekedy snívali, že vyhráte v lotérii? Pravdepodobne ste si predstavovali život s dobrým zdravím a vo finančnom blahobyte. Vedci si však myslia, že to je len fantázia. Skutoční víťazi lotérií nemajú zabezpečené ani zdravie ani dlhodobé finančné istoty. Tvrdia to výsledky dvoch ekonomických výskumov. A u britských víťazov lotérie vzniká problém v krčme.

Andrew Clark a Bénédicte Aponeyová z Paríža analyzoval prieskum britských domácností, ktorý zahŕňal aj údaje o približne 8000 ľuďoch, ktorí v rokoch 1994 až 2005 vyhrali určitú čiastku v lotérii.

Zistili, že tí, ktorí vyhrali viac peňazí, si zlepšili svoje mentálne zdravie a cítili sa lepšie, ich skutočné fyzické zdravie sa však nezmenilo. Môže to súvisieť s tým, že výhercovia začali po šťastnom okamžiku viac fajčiť a piť alkohol. „Pre vaše fyzické zdravie nemusia byť výhry v lotérii to najlepšie,“ myslí si Clark.

Ak výhra nepomôže fyzickému zdraviu, môže minimálne priniesť finančné zabezpečenie. Výskum z americkej Floridy však ukazuje, že ani to nemusí byť vždy pravda.

Scott Hankins a jeho kolegovia z univerzity v Kentucky porovnali víťazov výhier od 50 do 150 000 dolárov s tými, čo vyhrali v lotérii do 10 000 dolárov. Miera bankrotov bola medzi hlavnými víťazmi dva roky po výhre o 50% nižšia než je priemer. Potom sa to však zmenilo. po piatich rokoch takmer 5% všetkých výhercov úplne zbankrotovalo. Je zaujímavé, že výhry boli väčšinou vyššie než dlhy, ktoré pochovali výhercov.

Niektorí ekonómovia použili podobné výsledky ako varovanie pred používaním nárazových platieb, ktoré majú zlepšiť blahobyt človeka. Mnohí výhercovia sa samozrejme stanú bohatými, aj keď v niektorých prípadoch je tento stav len dočasný.

originál článku