ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako odvážiť Mliečnu dráhu?

21.1.2009 21:10:52 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2697x

Odhady hmotnosti našej galaxie sú extrémne odlišné, astronómovia však prekonávajú mnohé prekážky a blížia sa k spoločnému číslu.

 

Astronómovia na základe nových meraní tento mesiac vyhlásili že galaxia má len 50% predpokladanej hmotnosti a je približne rovnako ťažká ako náš najbližší sused Andromeda.

Nový výsledok je trojnásobkom odhadu iného tímu vedcov a kladie otázku: prečo astronómovia vôbec nedokážu určiť hmotnosť našej galaxie?

Od 20. rokov minulého storočia sa astronómovia pokúšajú určiť hmotnosť našej galaxie, ale problém sa ukazuje byť veľmi náročný, aj preto, že sa predpokladá, že 90% hmoty našej galaxie tvorí tmavá hmota – záhadná neviditeľná zložka, ktorá svoju prítomnosť odhaľuje gravitačným pôsobením na hviezdy a oblaky plynov.

Pre množstvo galaxií dokážu astronómovia obísť problém tmavej hmoty pozorovaním ohybu svetla iných galaxií sledovanou galaxiou. Čím väčšie je skrútenie, tím silnejšie je gravitačné pôsobenie tmavej hmoty galaxie.

Pretože je však Zem súčasťou Mliečnej dráhy, astronómovia môžu len priamo merať objekty, ktoré vidia: plyn a hviezdy v galaxii, ako aj vzdialené satelitné galaxie a skupiny hviezd.

Pohyb týchto objektov sa dá použiť pre výpočet hmotnosti galaxie. Čím rýchlejšie sa pohybujú, tým viac hmoty musí byť v ich obežnej dráhe, aby ich udržala pred únikom do medzigalaktického priestoru.

Pohyb plynu a častíc používajú často vedci pri odhade hmotnosti viditeľného disku Mliečnej cesty. Meranie vzdialeností a rýchlosti plynov a hviezd je ale náročné, väčšina výskumov dokáže určiť len ako rýchlo sa hviezda blíži alebo vzďaľuje od Slnka a nedokáže určiť jej trojrozmernú cestu vesmírom.

Najpresnejší spôsob, akým zmerať vzdialenosť objektu, je použiť paralaxu – rozdiel v perspektíve vytvorenej sledovaním objektu z viacerých uhlov. Pretože Zem sa v priebehu roka pohybuje okolo Slnka, astronómovia môžu pozorovať cieľ vo vzdialených bodoch obežnej dráhy planéty a zmerať uhol medzi rozdielnymi smermi pohľadu.

Európsky satelit HIPPARCOS používa tento prístup na meranie vzdialenosti viac ako 100 000 hviezd, ktoré ležia niekoľko stoviek svetelných rokov od Slnka.

Výsledok výskumu z tohto mesiaca rozšíril merania vzdialeností na 10 000 svetelných rokov od Slnka. Namiesto hviezd však Mark Reid a jeho kolegovia z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics sa však zamerali na masery – oblasti vzniku hviezd ktoré prirodzene vysielajú mikrovlny.

Pozorovaním rovnakých oblastí v rozdielnych ročných obdobiach dokázal Reid rozoznať malé zmeny v pozícii maserov, ktoré odhalili ich vzdialenosť od Zeme. Vedci zistili, že masery obiehajú stred galaxie rýchlejšie ako sa predpokladalo v daných vzdialenostiach, čo znamená, že na ich obiehanie je potrebná väčšia hmotnosť.

Upravený údaj o rýchlosti znamená, že naša galaxia váži 3 bilióny-krát viac než Slnko. Reid si však myslí, že ani toto číslo nie je konečné. „Som skeptik, pretože hodnotu ovplyvňuje nesmierne množstvo faktorov,“ povedal.

Aby astronómovia dokázali premeniť údaj o rýchlosti rotácie Mliečnej dráhy na jej hmotnosť, musia sa spoliehať na modely rozloženia tmavej hmoty v galaxii. Nikto však neručí koľko hmoty galaxie sa nachádza za jej žiariacim diskom.

„Nevieme, koľko tmavej hmoty je mimo nášho merania,“ tvrdí odborník na modelovanie galaxie Christopher Mihos z Case Western Reserve University.

Masery je možné použiť len na určenie hmotnosti Mliečnej dráhy po hranicu viditeľného disku, ktorý má polomer 60 000 svetelných rokov. Predpokladá sa však, že väčšina hmoty galaxie leží ďalej až do hranice okolo 650 000 svetelných rokov.

Určenie celkovej hmotnosti galaxie je zrejme nemožné. Pohyb niektorých satelitných galaxií a globulárnych klastrov - hustých zhlukov starých hviezd - môže podľa Mihosa čosi napovedať.

Niektoré z týchto objektov sa nachádzajú vo vzdialenosti 300 000 svetelných rokov, čo by mohlo odhaliť viac informácií o množstve hmoty, ktorá sa nachádza medzi nimi a stredom Mliečnej dráhy. Meranie ich rýchlosti a vzdialenosti je však opäť veľmi náročné. tiež nie je jasné, aký tvar majú ich obežné dráhy a či sú gravitačne určite späté s našou galaxiou.

Niektorí odborníci vkladajú nádej do nasledovníka projektu HIPPARCOS - Gaia - ktorý by mal merať rýchlosť pohybu hviezd a satelitných galaxií s väčšou presnosťou. Teleskop, ktorý zmeria miliardu hviezd spustia v roku 2013.

Iným spôsobom, ako skúmať vzdialené oblasti Mliečnej dráhy, je sledovať najrýchlejšie hviezdy pri Slnku. Niektoré z nich majú veľmi predĺžené orbity, ktoré ich privádzajú do stredu galaxie. To z nich robí dobré meradlo množstva potrebnej hmoty.

Meranie týchto rýchlych hviezd však má podľa Julia Navarra z University of Victoria svoje obmedzenia, pretože určuje len minimálnu hmotnosť, ktorú musí mať galaxia na to, aby sa objekty udržali na svojich obežných dráhach.

Lepší obraz o hmotnosta galaxie a o jej štruktúre sa môže oprieť o kombináciu metód. „Musíte tie čísla skombinovať, aby ste to pochopili správne,“ myslí si Navarro. „Nebude to ale ľahké.“

Je to ale dôležitá otázka Odpoveď by mohla pomôcť astronómom určiť, či Mliečna dráha vstúpi do kolízie s Andromedou a tiež či je naša galaxia typickou galaxiou alebo sa vymyká kozmologickým modelom.

Výskumy zároveň odhaľujú viac o štruktúre našej galaxie a kladú otázku, či sa skladá z dvoch alebo štyroch špirálovitých ramien.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,75
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.