Súvisí kofeín s halucináciami?

22.1.2009 16:07:44 | Q
Science | Počet zobrazení: 2169x

Ľudia, ktorí pijú veľa kávy alebo čaju, vidia veci, ktoré v skutočnosti neexistujú.

 

Ak na vás váš hrnček začne rozprávať, je možné, že ste závislí na kofeíne. Ľudia, ktorí pijú veľa kávy alebo iných kofeínových nápojov počujú častejšie zvláštne hlasy a majú viac zážitkov mimo vlastného tela než tí, ktorým je káva ľahostajná.

Spojenie medzi kávou a halucináciami má fyziologický význam. Ak je človek v strese, telo zvýši produkciu hormónu kortizolu, ktorý môže spôsobiť, že ľudia vidia a počujú neexistujúce veci. Kortizol je tiež riadený kofeínom, ktorý zlepšuje milovníkom kávy a čaju odozvy na stres.

Psychológovia Simon Jones a CHarles Fernyhough z Durhamskej univerzity vytvorili on-line prieskum, s ktorým oslovili študentov univerzity. Viac ako dvesto účastníkov odpovedali otázky o pití kávy a nevšedných zážitkoch.

V priemere pili študenti denne kofeín zodpovedajúci trom šálkam kávy. Dôležitejšie ale je zistenie, že jedinci, ktorí pili veľa kávy, mali sklon k halucináciám.

Hoci sú výsledky zaujímavé, Jones tvrdí, že výskum nie je dôkazom, že kofeín spôsobuje halucinácie. Ľudia, ktorí vidia nereálne veci môžu byť len prirodzene náchylní piť viac kofeínu. „Nevieme tiež zaručiť, že zážitky nie sú spojené s alkoholom alebo nelegálnymi drogami,“ povedal Jones.

Psychológ John Stirling z Manchester Metropolitan University, že podobné výskumy potvrdzujúce súvis medzi halucináciami a kofeínom, prebiehali už v 80. rokoch minulého storočia. Je však skeptický a myslí si, že ak si ľudia dokážu vybudovať odolnosť voči kofeínu, mali by dokázať byť odolní aj voči halucináciám.

originál článku