Bola niekedy odvrátená strana Mesiaca obrátená k Zemi?

22.1.2009 17:04:55 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2840x

Pred miliardami rokov sa mohol Mesiac pôsobením asteroidu obrátiť o 180 stupňov.

 

Odvrátená strana Mesiaca nie je k Zemi nikdy otočená, pretože Mesiac sa počas jedného obletu Zeme okolo svojej osi otočí presne raz. Analýza kráterov na jeho povrchu však ukázala, že niekedy mohla byť k nám priklonená práve táto pre nás málo známa strana.

Mark Wieczorek a Matthieu Le Feuvre z parížskeho Inštitútu geofyziky študovali relatívny vek a rozloženie 46 známych kráterov, ktoré vznikli pôsobením sutín zo pásma asteroidov v solárnom systéme.

Podľa predošlých počítačových simulácií by mala mať západná hemisféra pri pohľade zo Zeme o 30% viac kráterov než východná. Je to preto, že táto časť je vždy otočená v smere pohybu Mesiaca, čo zvyšuje pravdepodobnosť nárazov častíc asteroidov rovnako ako je viac kvapiek na prednom skle auta.

Keď však vedci porovnali ver kráterov použitím údajov o zásahoch asteroidmi, zistili, že opak je pravdou. Staršie krátery sa nachádzali hlavne na východnej časti Mesiaca. To znamená, že východná časť musela byť niekedy zasiahnutá častejšie než strana, ktorú dnes vidíme.

Dalo by sa to vysvetliť tak, že vplyvom veľkého asteroidu sa mesiac v minulosti otočil. Na základe datovania častíc nájdených v kráteroch vedci zistili, že k otočeniu mohlo dôjsť približne pred 3,9 miliardami rokov.

originál článku