Miliarda žiab končí na tanieri

23.1.2009 16:28:35 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1068x

Každoročne prichádza príroda vďaka chúťkam človeka o miliardu žiab, ktoré končia na tanieri.

 

Vedci to zistili analýzou údajov OSN, hoci priznávajú, že zistenie môže byť pomerne nepresné. Najväčším importérom sú Francúzsko a USA, veľké množstvo žiab sa skonzumuje aj v niektorých ázijských národoch.

Asi tretina všetkých obojživelníkov patrí v súčasnosti medzi ohrozené druhy, ktoré ohrozuje hlavne strata prirodzeného prostredia. Ďalším dôležitým faktorom je však ich lov, nasledujú zmena klímy, znečistenie a choroby, zvlášť hubové ochorenie chytridiomykóza.

Nový výskum tvrdí, že svetový trh so žabami sa v minulosti podcenil. „Žabie stehienka už dostanete v reštaurácii prakticky kdekoľvek na svete,“ povedala Corey Bradshawová a Adelaidskej univerzity v Austrálii. „Obojživelníky sú doteraz najohrozenejšou skupinou živočíchov vďaka chorobám, strate životného priestoru a zmenám klímy – mohutný ľudský apetít sa k tomu len pridáva.“

V niektorých krajinách chovajú obojživelníky kvôli ich konzumácii, tieto ale do vedeckej analýzy zahrnuté neboli.

Indonézia sa ukázala byť podľa analýzy najväčším vývozcom aj konzumentom žiab s vývozom až 5000 ton ročne. TO môže znamenať, že stav živočích sa zníži ako inde vo svete pri veľkej spotrebe, napríklad ako v USA alebo Francúzsku, kde niektoré druhy žiab úplne vyhynuli.

Vedci si myslia, že trh s obojživelníkmi by mal napodobniť obchod s rybami. „Lov obojživelníkov bude mať rovnaké následky ako lov rýb,“ myslí si Bradshawová. „Nedostatok údajov o monitorovaní a riadení lovu obojživelníkov je veľký problém.“

Odborníci volajú po riadení tohto odvetvia, čo však môže byť problematické, keďže už dnes dochádza k veľkým obchodom najmä ilegálnym spôsobom.

originál článku