ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Holografické disky prekonajú všetky rekordy

24.1.2009 00:17:37 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3047x

Veci sa menia skutočne rýchlo. Technológia Blu-ray ešte len začína nahrádzať DVD nosiče, prichádza novinka, ktorá môže aj ju poslať do zabudnutia.

 

Disk Blu-ray s dvomi vrstvami dokáže uchovať fantastických 50 gigabajtov, blížia sa však disky, na ktorých bude možné uchovať 20-krát toľko údajov. To vďaka novým materiálom, ktoré uľahčujú čítanie a zápis 3D hologramov.

CD a DVD disky ukladajú údaje ako jamky na svojom povrchu, ktoré dokáže rozoznať laser. Blu-ray disk dokáže niesť päťnásobok kapacity DVD disku, pretože jamky sú omnoho menšie. A ak zapíšeme údaje na obe strany disku, jeho kapacita sa zdvojnásobí. Zápis dát do celej jeho hrúbky vo forme hologramov by úložnú kapacitu dramaticky zvýšil.

Na zápis do diskov zo svetlocitlivého plastu sa používa pár laserov, ktoré mieria na ten istý bod. Jeden lúč svieti neustále a druhý pulzuje, čím kóduje políčka reprezentujúce nuly a jednotky.

V mieste, kde sa lasery stretnú, spôsobí intenzívne svetlo zreťazenie molekúl materiálu a vytvorenie fyzického vzoru, ktorý jednotky a nuly na disku udrží. Tento vzor možno neskôr prečítať pomocou ďalšieho lasera pretože zmenené políčka so svetlom rozdielne interagujú.

Tieto štrukturálne zmeny však v bežnom materiály používanom na holografické uchovanie údajov spôsobujú aj jeho stenčovanie. Aj keď je zmena nepatrná – asi 0,23% - narušenie komplikuje čítanie údajov z disku a znamená, že jednotky a nuly nemožno uložiť s najväčšou možnou hustotou.

Vedecký tím Craiga Hawkera z Kalifornskej univerzity tento problém vyriešil nahradením malých polymérových molekúl väčšími, rozvetvenými. Tieto potrebujú vytvárať menej väzieb a preto stenčia materiál len o 0,04%.

„Pre použite v skutočnom svete by mala byť hodnota stenčenia pod 0,1%,“ povedal Hawker. Z výskumu môžu ťažiť prvé spoločnosti zaoberajúce sa technológiou holografických diskov, ktorým by sa mohlo podariť uložiť na jeden disk 1000 gigabajtov údajov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,77
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.