ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Naše spomienky uchová aj jedna bunka

26.1.2009 18:00:52 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2379x

Na uchovanie podstatných spomienok potrebných pre náš každodenný život stačí podľa amerických vedcov jediná mozgová bunka.

 

Výskum mozgových buniek myši ukázal, že dokážu udržať informáciu po dobu jednej minúty. Britskí špecialisti povedali, že pochopenie tejto krátkodobej pamäte môže pomôcť odhaliť tajomstvo Alzheimerovej choroby.

Rozdiel medzi dlhodobou a krátkodobou pamäťou mozgu sa dá porovnať s rozdielom medzi pamäťou RAM a pevným diskom v počítači. Na vykonávanie bežných funkcií potrebujeme schopnosť uchovávať rýchlo a spoľahlivo množstvo údajov, ale len malé množstvo z nich sa v pamäti musí udržať dlhodobo. Vedci strávili desiatky rokov zisťovaním, ktoré časti mozgu sú za tieto funkcie zodpovedné a ako ich bunky riadia.

Pôvodná teória predpokladala, že spomienky sú uchovávané vo viacerých bunkách vytvárajúcich „obvody“, v ktorých prebiehajú určitý čas elektrické impulzy. Neskoršie teórie uvažovali o tom, že aj jedna bunka by určitým spôsobom mohla uchovávať informáciu.

Vedci z Texaskej univerzity skúmali mozgové bunky myší a pomocou malých elektród merali ich vlastnosti. Objavili chemický receptor, ktorý pri svojom zapnutí povie bunke, aby spustila vnútorný signálny systém, ktorú udrží „spomienku“ na mieste.

Ďalším krokom je podľa slov vedcov zistenie podrobnejších informácií o tomto vnútornom systéme aby bolo možné správne smerovať lieky s cieľom zlepšiť pamäť.

Don Cooper, vedúci výskumu, povedal: „Ak by sme dokázali identifikovať a upraviť molekulárne zložky pamäti, dokázali by sme vyvinúť lieky, ktoré budú podporovať schopnosť udržania pamäťovej stopy tak, že osoba bez vyrušenia dokáže dokončiť úlohu.“

Povedal, že by to tiež mohlo pomôcť ľuďom závislým od drog, pretože by to podporilo schopnosť ignorovať impulzy.

Prof. Ian Forsythe z Leicesterskej univerzity povedal, že informácia je krokom k objasneniu schopnosti mozgu uchovať krátkodobú informáciu aj e dôležitá pre pochopenie súvisiacej dlhodobej pamäte a možností pomoci postihnutým ľuďom. „Najzaujímavejšou vecou bude pochopiť fakty súvisiace s Alzheimerovou chorobou,“ povedal.

„Ak nemáte krátkodobú pamäť, nemôžete mať ani tú dlhodobú,“ povedala Alison Cranageová z Nadácie na výskum Alzheimerovej choroby. „Pochopením vytvárania spomienok môžu vedci nájsť spôsob, ako ho vylepšiť. Strata pamäte môže byť prvým príznakom demencie a my musíme investovať do výskumu, aby sme našli liek na túto ničivú chorobu.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,89
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.