ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najmenšie písmeno na svete vytvoril molekulárny projektor

26.1.2009 19:13:37 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2882x

To, že list vytvorený fyzikmi zo Stanfordskej univerzity neprečítate, vám každý odpustí. Jeho písmená vyrovnali rekord v najmenšej veľkostí, sú vysoké len 1,5 nanometra.

 

Nové písmená majú len asi tretinu výšky atomických písmen vytvorených v roku 1990 Donaldom Eiglerom a Erhardom Schweizerom z IBM.

Vedci vtedy použili riadkovací tunelový mikroskop (STM) a na povrch niklu vtlačili 35 atómov xenónu, z ktorých vytvorili meno spoločnosti s písmenami vysokými 5 nm.

O rok neskôr padol v japonskej firme Hitachi rekord mikroskopicke kaligrafie. Ich 1,5-nanometrové písmená boli vydlabané do kryštálu sulfidu molybdénu použitím STM.

Christopher Moon a Hari Manoharan zo STanfordskej univerzity vyrovnali ich rekord použitím holografickej varianty techniky z IBM. Začali podobne ako ľudia z IBM použití STM, pomocou ktorého umiestnili na presné miesto v medenom povrchu molekuly oxidu uhoľnatého. Ich atómy sú však zložito usporiadané a v ich strede je diera.

Vedci potom cez meď poslali prúd elektrónov, z ktorých sa niektoré vlnili po povrchu. Tieto sa spojili s každou molekulu oxidu uhoľnatého a vyplnili prázdne miesto v strede molekuly, čí umožnili vytváranie tvarov spájaním molekúl.

Výskumníci potom navrhli počítačový program, ktorý vypočíta ako usporiadať molekuly aby zachytili určité elektróny. Softvér tiež ukázal, ako môže riadenie energie elektrónov vytvárať rozličné tvary z rovnakého usporiadania molekúl na povrchu.

Reprodukciou týchto vzorov sa vedcom podarilo vytvoriť písmená „S“, „U“ a ich pár.

Craig Hawker, ktorý pracuje na holografickom ukladaní údajov na Kalifornskej univerzite označil prácu ako „úžasný vedecký počin“.

Ak dokážu vedci zapisovať informáciu do takých malých rozmerov, môže to viesť k novým spôsobom ukladania veľkého množstva údajov.

Stanfordskí vedci túto vec ale podľa vlastných slov neskúmajú a pripomínajú, že hoci sa zdá byť hustota informácie skutočne vysoká, pri zohľadnení okolitého nezaplneného miesta výsledok až taký prevratný nie je.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,13
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.