Najmenší kvantový bod na svete

28.1.2009 22:35:56 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2388x

Jednoatómové kvantové body, ktoré vytvorili vedci z Kanadského národného inštitútu pre nanotechnológie umožňuje nový spôsob riadenia jednotlivých elektrónov. Ich práca približuje kvantové zariadenia na dosah.

 

Ide o najmenšie kvantové body na svete, ktoré sa skladajú z jediného atómu kremík a v priemere merajú menej než 1 nm.

Kvantové body majú výnimočné elektrické vlastnosti, ako napríklad schopnosť stlačiť rýchle a klzké elektróny. To dovoľuje riadiť interakciu medzi elektrónmi a využiť ju na výpočty. Doteraz bolo možné kvantové body použiť len pri nepraktických nízkych teplotách, nové kvantové body však fungujú aj pri bežnej izbovej teplote.

Kvantové body často považované za umelé atómy dosahovali v minulosti priemer 2-10 nm. Typicky sa skladajú z niekoľkých tisícok atómov, a všetky ich elektróny sa správajú koordinovane tak, akoby mali vo svojom strede len jediné jadro. Táto vlastnosť umožňuje množstvo revolučných schém elektrických zariadení.

Vedúci výskumného projektu Robert A. Wolkow popísal možný vplyv objavu slovami: „Pretože dokážu pracovať pri izbovej teplote a existovať na bežných kremíkových kryštáloch používaných v dnešných počítačoch, očakávame, že jednoatómové kvantové body premenia teoretické plány na skutočné zariadenia.“

Jednoatómové kvantové body majú tiež ďalšiu výhodu - môžeme v nich riadiť konkrétne elektróny s použitím veľmi malého množstva energie. Wolkow vidí toto riadenie malým množstvom energie ako kľúč k využitiu kvantových bodov v nových formách kremíkových elektronických zariadení ako napríklad ultra-nízkoenergetické počítače.“

originál článku