Prečo väčšina zvierat nemení pohlavie?

5.2.2009 16:02:47 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1078x

Väčšina zvierat má rovnako ako ľudia oddelené pohlavie, majú jedno pohlavie pri narodení, aj počas celého života. Niektoré však svoje pohlavie dokážu na určitú dobu zmeniť, čo sa nazýva sekvenčný hermafroditizmus. Vedci z univerzity Yale sa pýtajú, prečo je tento ja taký zriedkavý, keď ich analýza ukázala, že pri zmene pohlavia prevažujú výhody.

 

Vedci si nedokážu analyticky vysvetliť, prečo je tento jav taký zriedkavý, hoci podľa nich prináša mnohé biologické výhody.

K sekvenčnému hermafroditizmu prirodzene dochádza u rôznych organizmov od rastlín až po ryby. Po štyroch desaťročiach výskumu, ktorý ukázal, že zmena pohlavia je výhodná, zostala nezodpovedaná otázka, prečo je potom taká zriedkavá. Erem Kazancıoğlu a Suzanne Alonzová z univerzity Yale ukázali, že zmena pohlavia je prekvapivo odolná voči biologickým nákladom.

Adaptívna výhoda zmeny pohlavia je známa, nie je jasné, prečo ho potom mení tak málo zvierat. „Intuitívnym ale málo študovaným vysvetlením je, že časové a energetické náklady na zmenu pohlavia hermafroditizmus pre väčšinu zvierat znevýhodňujú,“ povedala Alonzová.

Aby mohli vedci overiť či náklady na zmenu pohlavia ovplyvňujú tento jav, vytvorili teoretické modely života hermafroditov a organizmov s jediným pohlavím. „Boli sme prekvapení, keď sme zistili, že hermafrodit strávi až 30% života procesom zmeny pohlavia a stále v populácii pretrváva,“ povedal Kazancıoğlu. „To znamená, že len veľké náklady ho môžu znevýhodniť.“

Prečo je teda zmena pohlavia taká zriedkavá? A prečo sa jeden druh rýb rozmnožuje oňako oddelené pohlavia a druhý veľmi blízky druh pohlavie flexibilne mení?. Podľa vedcov je to možno aj vďaka tomu, že zmena pohlavia negatívne ovplyvňuje správanie medzi rodičmi a ich potomkami. Výskum tohto fenoménu však naďalej pokračuje.

originál článku