Najrýchlejšia cesta do kopca: cikcak

5.2.2009 16:30:32 | Q
Live Science | Počet zobrazení: 2121x

Najkratšou vzdialenosťou medzi dvomi bodmi je ich spojnica, na svahu je však podľa najnovšieho výskumu najrýchlejšia kľukatá cesta.

 

Na rovnom povrchu je stále najlepšou cestou, ako sa dostať z miesta A do miesta B, rovná čiara. Stúpanie do kopca je však o inom: mechanika a energetická náročnosť výstupu sa menia v závislosti od spôsobu, akým terén prekonávame.

„Očakávali by sme rovnaké správanie na všetkých miestach, ak sa však mení nadmorská výška, veci sa začínajú komplikovať,“ povedal autor výskumu Marcos Llobera z Washingtonskej univerzity. „Existuje bod, alebo hraničný sklon, kde sa už stáva metabolicky veľmi náročné stúpať priamo hore, preto sa ľudia pohybujú po svahu šikmo. Musia si svoju cestu predlžovať oblúkmi a kľukatením. čím prudší je svah, tým dôležitejší je uhol, v akom ho zdolávate.“

Llobera spolu s T.J. Sluckinom zo Southamptonskej univerzity vytvorili jednoduchý matematický model, ktorý ukázal, že cikcaková cesta je najefektívnejší spôsob akým napredovať hore aj dole prudkým kopcom.

Väčšina ľudí na to ale matematický model nepotrebuje, kráčajú tak podľa Lloberu úplne intuitívne.

originál článku