ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Cháron jeden z mesiacov Pluta mal kedysi podpovrchový vodný oceán

23.2.2016 22:35:27 | L. Havrilla | Počet zobrazení: 2303x

Cháron, jeden z piatich a najväčších mesiacov Pluta. Mesiac, ktorého poznatky donedávna neboli o nič viac bohaté ako v prípade najvzdialenejšej planétky našej slnečnej sústavy- Pluta. V poslednom roku sa vďaka vesmírnemu cestovateľovi – sonde New Horizons podarilo doposiaľ zistiť najviac informácií o tomto poslednom mesiaci v domovskej sústave.

Zábery z povrchu Chárona spravilo zariadenie s názvom LORRI (Prieskumný zobrazovač na dlhé vzdialenosti), ktorý je súčasťou sondy New Horizons. Sonda New Horizons bola vypustená v roku 2006 z cieľom preskúmať povrch planéty Pluto, vzdialenej vyše 4 miliardy km. Po vyše 9 ročnej ceste naprieč slnečnou sústavou sa jej podarilo zaznamenať prvé kvalitné snímky tejto planétky. V roku 2006 Pluto stratilo svoj status planéty a bola zmenená na trpasličiu planétu. Snímky, ktoré zaslala sonda New Horizons ešte v roku 2015, detailne poukázali, že povrch Chárona bol tektonicky formovaný, čoho výsledkom boli a sú do dnešných dní jasne viditeľné kaňony a priekopy, ktoré zdobia jeho súčasný profil. Jednotlivé narušenia a zmeny boli v priebehu stoviek miliónov rokov spôsobené tektonickými zlomami jednotlivých vrstiev pod jeho povrchom . Podľa vedcov a členov týmu sondy New Horizons, bola vonkajšia vrstva Chárona v ďalekej minulosti tvorená vrstvou vodného ľadu. Táto vrstva ľadu sa v priebehu formácie kôry zahrievala, čoho výsledkom bol rozpad rádioaktívnych elementov. Významným prvkom bolo aj prispenie masívneho vplyvu tepla pochádzajúce z jadra telesa. Toto teplo, by podľa vedeckého týmu, bolo dostačujúce nato, aby viedlo k roztopeniu vodného ľadu, čo by malo za následok, tvorbu podpovrchového oceánu. Avšak tým, že sa povrch v priebehu času ochladzoval spôsobil expanziu podpovrchového zmrznutého ľadu smerom k vonkajším vrstvám kôry, čo viedlo k vytvoreniu rozsadlín a priekop. Vôbec najväčšia a najmohutnejšia povrchová deformácia Chárona ma rozpätie po dĺžke takmer 1800 km s hĺbkou takmer 7.5 km, čo je vôbec najviac zaznamenaný údaj v našej slnečnej sústave. Táto formácia sa volá Serenity chasma, a po prvý krát bola popísaná v júli 2015, kedy vzdialenosť medzi sondou a Cháronom činila len 70 000 km. Sonda New Horizon aj napriek extrémnej vzdialenosti od Zeme je naďalej plne funkčná a v súčasnosti je misia sondy priblížiť sa ku Kupierovmu pásu, ktorý dosiahne približne v roku 2019.

Hodnotenie: 2,34
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

Súvisiace blogy:

Žiadne súvisiace položky
 
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.