ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Chcete objaviť niečo nové? Snívajte ďalej...

5.2.2007 21:40:24 | Martin Karlík | Počet zobrazení: 7327x

Úspech vo vede väčšinou býva podmiený rokmi usilovného štúdia a hodinami vydretej práce a pokusov v laboratóriu. Nemusí to tak byť vždy - niekedy stačí aj náhoda a nový objav, ktorý sa zapíše do dejín, je na svete. Podobne to bolo aj chemikom Kekulém a objavom benzénu.

 

Fridrich August Kekulé von Stradonitz sa narodil v roku 1829 v nemeckom meste Darmstad, mal však české korene. Už v roku 1956 sa stal docentom a neskôr ako profesor pôsobil v Gente v Belgicku a v Bonne. Venoval sa organickej chémii, objavil aj fakt, že organická chémia je chémia zlúčenín uhlíka, ktorý je štvorväzbový. Známy je predovšektým tým, že objavil vzorec benzénu.

 

Benzén patrí medzi aromatické uhľovodíky - chemické zlúčeniny, ktoré dostali názov podľa príjemnej vône a toho, že sa získavali z prírodných látok. Benzén je najjednoduchšou aromatickou zlúčeninou, skladá sa zo šiestich uhlíkov spojených do kruhu. Jeho sumárny vzorec - C6H6 bol už známy, štruktúrny vzorec zostával stále neobjavený.

 

Problém vyriešil Kekulé, ktorý zistil, že štruktúrny vzorec benzénu nie je lineárny, ale cyklický. Vo svojej knihe Chémia derivátov benzénu uvádza, že prišiel na to po tom, čo sa mu snívalo o hadovi, ktorý si požieral vlastný chvost. K významnému objavu v chémii stačil iba jeden sen...

 

Štruktúrny vzorec benzénu, ktorý navrhol Kekulé (šesťuhlíkový cyklický uhľovodík so striedajúcimi sa násobnými a jednoduchými väzbami) nie je celkom správny. Benzén, ako aj ostatné aromatické zlúčeniny obsahuje striedajúce dvojité a jednoduché väzby, ktoré sú však delokalizované - dvojité väzby sa skracujú a jednoduché predlžujú. V dôsledku delokalizácie nevieme určiť, medzi ktorými uhlíkmi sú dvojité a medzi ktorými sú jednoduché väzby. Preto aromatický uhľovodík značíme namiesto striedajúcich sa čiarok, vyznačujúcich násobné väzby, vpísanou kružnicou do jeho cyklu.

 

V roku 1895 bol Kekulé povýšený do šľachtického stavu. O jeho prínose pre chémiu svedčí aj fakt, že z prvých piatich Nobelových cien za chémiu dostali tri jeho žiaci.

 

Niektoré zdroje uvádzajú, že Kekulému sa had požierajúci chvost nesníval ale na nápad prišiel vtedy, keď bol prepracovaný a chemické zlúčeniny sa mu "vlnili pred očami ako hady". Bez ohľadu na to, aká bola presná pravda, z tohto "príbehu" si odnesme aspoň to, že fantázia a vynaliezavý nápad často dokáže viac ako hodiny ťažkej práce. Takže snívajme ďalej...

Hodnotenie: 3,70
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

Súvisiace blogy:

Žiadne súvisiace položky
 
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.