ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako sa má Čimo Čimrava?

12.12.2011 16:25:05 | Mgr Tatiana Oravcová | Počet zobrazení: 9031x

Je preukázaný dlhotrvajúci pokles populácií vrabca domového v Európe. Ešte pred niekoľkými desaťročiami nenávidený, všadeprítomný škodca. Tento drobný spevavec je úzko spojený svojím životom s človekom. Preto by nemal ostať len v našich spomienkach.

A tie vrabce z toho tŕnia, štrnk-brnk do druhého tŕnia. Mojmu trojročnému synovi sa táto riekanka veľmi páči. Hlavne keď ju začnem opakovať čoraz rychlejšie až sa zapletiem a zakokcem. Márne som sa však pokúšala ukázať mu tohto drobného spevavca naživo. Na našom sídlisku niesú. Najpopulárnejší vtáčik mojho detstva zmyzol. Tento drobný kozmopolitný operenec býval premnoženým a nenávideným škodcom. Za Márie Terézie bola za každého zabitého vrabca vyplácaná odmena a v období Protektorátu Čechy a Morava bolo zabíjanie vrabcov nariadené úradmi. V 50.rokoch dvadsiateho storočia čínsky vodca Mao Ce- tung, prikázal vyhubiť vrabce ako jedno zo štyroch hlavných ziel krajiny (spolu s potkanmi, muchami a komármi). Bol v tom ale háčik, pretože chýbajúci potravinový článok, ktorý vrabce predstavovali sposobil v Číne premnoženie kobyliek, následné zničenie úrody a hladomor. Hoci vrabec domový už dnes nieje predmetom poľovačiek, v Európe dochádza naďalej k poklesu jeho populácie. Prečo tomu tak je? Existuje mnžstvo štúdií a dohadov, ale žiaden jednoznačný záver. Zmena prostredia ovplyvňuje aj genofond. Ktorý z faktorov prostredia sa ale zmenil natoľko, že bol vrabec domový v roku 2003 vyhlásený Českou ornitologickou spoločnosťou za vtáka roka? Vadí rastúci hluk a znečistenie? Je menej vhodných miest na hniezdenie, nedostatok potravy alebo naopak nárast počtu predátorov...? Može za to opať svojím egocentrickým chovaním človek, alebo si príroda sama nachádza cestu? Niektoré druhy pomaly miznú, iným sa darí, či dokonca pribúdajú nové druhy, ktoré sa na našom území povodne nevyskytovali. Ako tomuto hrdinovi rozprávok v jeho každodennom žití pomocť? NEPLAŠIŤ - vrabec domový nepatrí v lietaní medzi vytrvalcov. (Práve túto jeho slabinu využívali čínsky roľníci, ktorý ho plašili, kým nepadol vysilený k zemi. Tak mohli tohto "triedneho nepriateľa" zabiť.) NENIČIŤ- netýka sa to len hniezd ale aj vyhovujúcivch biotopov .Vrabec obľubuje hlavne neupravené krovité porasty a zákutia. NAKŔMIŤ - vrabec domový kŕmi svoje mláďatá výlučene živočíšnou potravou, u dospelých jedincov sú na jedálničku predovšetkým semená kultúrnych plodín, burín, menej už bobuľovín. Dokážu chytať korysť počas letu, ale rady sa nechávajú prikrmovať. NEVYSŤAHOVAŤ - ubúda aj miest vhodných na hniezdenie, ako boli neupravené fasády domov, škáry pod strechami... Nasťahuje sa ale aj do vtáčich búdok. NEZABUDNÚŤ - pokiaľ bude tento tred znižovania vrabčej populácie pokračovat o pár rokov už bude veselé čimčara patriť len do rozprávky Ľudmily Podjavorinskej. Nezabúdajme preto, že aj obyčajný vrabec si zaslúži našu pozornosť.

Hodnotenie: 2,11
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

Súvisiace blogy:

Žiadne súvisiace položky
 
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.