Mladí slovenskí dizajnéri rozhodnú, ako budú vyzerať vreckové mobilné počítače


Tieto malé zariadenia známe ako MID-y predstavujú novú revolúciu vo svete počítačovej mobility. Malá krabička, ktorá sa vojde napríklad aj do vrecka na nohaviciach ponúka všetko, čo má bežný počítač, všetky potrebné aplikácie vrátane mobilného internetu. Aj napriek tomu, že prvé prototypy sú už na svete, stále nie je rozhodnuté, ako budú MID-y nakoniec vyzerať. Slovenskí študenti priemyselného dizajnu sa preto pustili do prípravy možných podôb.

 

V novembri odštartovala súťaž o najlepší dizajn MID zariadení (Mobile Internet Device), ktorá bola vyhlásená spoločnosťou Intel v spolupráci s firmou Asus a časopisom PC Space. O cenu za najlepší dizajn minipočítača budúcnosti budú bojovať študenti stredných a vysokých škôl, ktorí sa do tejto súťaže zapoja.
Zariadenia MID tvoria samostatnú kategóriu počítačov na rozhraní medzi notebookmi a PDA zariadeniami. Predstavujú prelom v používaní internetu mimo domova a kancelárie. Sú malé, Možnosti využitia MID sú široké, a preto, podobne ako mobilné telefóny môžu byť navrhnuté pre dámsku kabelku či tínedžerský batoh alebo môžu reprezentovať úspešného manažéra.

„Súťažou Intel MID Design plánujeme vzbudiť záujem širokej verejnosti o úplne novú generáciu mobilných zariadení a zároveň ponúknuť výrobcom MID zariadení názor tých, ktorí sa chystajú v budúcnosti udávať trend slovenskému dizajnu. Ako dobre vieme, návrhy slovenských študentov sú celosvetovo mimoriadne úspešné a mnohých slovenských dizajnérov nájdeme pracovať v naozaj svetových značkách na popredných pozíciách. Prvé návrhy študentov jasne ukazujú, že nepôjde iba o nereálne vízie, ale že sa môžeme tešiť na priam dizajnové lahôdky,“ povedal Pavel Svoboda, PR manažér pre strednú a východnú Európu spoločnosti Intel.

Tridsiateho novembra tohto roka budú na stránke www.pcspace.sk/MID uverejnené všetky súťažné návrhy, pričom hlasovať o najlepší z nich bude možné počas celého decembra. Ukončenie súťaže, ako aj vyhlásenie víťazov a odovzdávanie cien sa uskutoční začiatkom januára 2009. Súťaž o najlepší MID design bude mať troch víťazov. Jedného zvolí laická verejnosť, druhého odborná porota pozostávajúca z výrobcov MID zariadení, dizajnérov a ďalších odborníkov. Samozrejme, hodnotnú cenu získa aj jeden z hlasujúcich.Návrhy MID zariadení, ktoré budú prihlásené do súťaže, si môžete prezrieť na: http://www.pcspace.sk/content/blogcategory/50/103/
Ceny do súťaže nájdete na: http://www.pcspace.sk/content/view/1711/26/
Ukážky MID zariadení vyrábaných v súčasnosti si môžete prezrieť na: http://www.intel.com/products/mid/devices.htm,