picture

Cena Fantázie 2011


Časopis Fantázia, organizátor literárnej súťaže Cena Fantázie, začal prijímať texty do deviateho ročníka súťaže o najlepšiu slovenskú poviedku fantastických žánrov (sci-fi, fantasy, horor). Okrem toho, že boli zvýšené odmeny pre trojicu víťazov, novinkou je spolupráca so spoločnosťou Intel, ktorá popri Cene Fantázie samostatne ocení najlepšiu poviedku žánru sci-fi.

 

Zúčastniť sa Ceny Fantázie môžu doteraz nepublikované poviedky napísané v slovenskom jazyku vo všetkých žánroch fantastiky (sci-fi, fantasy, horor), neodoslané do žiadnych iných literárnych súťaží. Maximálna dĺžka príspevkov je 30 normostrán, čo je v rámci slovenských súťaží asi najväčší rozsah. „Autori vo fantastických žánroch často potrebujú viac priestoru na vykreslenie prostredia, v ktorom sa dej odohráva, tak sme im vyšli v ústrety. Okrem toho pre potreby časopisu Fantázia, ktorý uverejňuje poviedky zo súťaže, sú vhodnejšie dlhšie texty,“ vyjadril sa Aľakša. „Podstatný však je aj tak zaujímavý príbeh, dobre načrtnuté postavy a hlavne fantastické ozvláštnenie – to všetko zvláda kvalitný autor aj na ploche mikropoviedky.“

Prvé kolo súťaže je anonymné, poviedky hodnotí päťčlenná porota, v ktorej sa objavili viaceré osobnosti slovenskej literatúry a publicistiky, napríklad Dado Nagy, Dušan Taragel či Jozef Karika. Z hodnotenia poroty vzíde 5 finálových poviedok, ktoré budú v októbri 2011 uverejnené na stránke www.kultura.sme.sk a o konečnom víťazovi ďalej rozhodnú čitatelia v internetovom hlasovaní. Súťaž tak zachováva ducha fantastiky, ktorá je predovšetkým populárnou literatúrou. Slávnostné vyhlásenie výsledkov Ceny Fantázie sa uskutoční na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka/Pedagogika v novembri 2011 v Bratislave. Tu bude tiež pokrstený zborník, ktorý už od roku 2006 popri časopise Fantázia prezentuje tvorbu súčasných mladých slovenských autorov fantastickej literatúry.

Prvé tri poviedky budú finančne odmenené sumou 200, 130 a 70 €, víťaz okrem toho získa originálnu sochu Ceny Fantázie vytvorenú umeleckým sochárom Andrejom Csillagom. Ďalší finalisti získavajú vecné ceny a ich poviedky budú publikované v knižnom zborníku zo súťaže. Zaujímavosťou je tiež niekoľkoročná spolupráca so sieťou kníhkupectiev Brloh, vďaka ktorej pomôcť a podporiť domácu fantastickú tvorbu môže každý čitateľ kníh s fantastickou tematikou. Stačí si kúpiť akúkoľvek knihu v sieti predajní Brloh – za každú knihu kúpenú v priebehu roka dáva sieť Brloh 1 Cent pre literárnu súťaž a na konci výslednú sumu zdvojnásobí. Aj vďaka tomu má súťaž zaujímavé finančné ohodnotenie výhercov a môže každý rok vydať zborník poviedok.


Uzávierka prijímania súťažných textov je 31. mája 2011 a všetky informácie nájdu autori na stránke časopisu Fantázia na internete, alebo na facebookovej stránke súťaže www.facebook.com/cenafantazie.

Info:
www.fantazia.sk/clanok/cena-fantazie
www.facebook.com/cenafantazie