Tlačiť

Video

Malária - sledovanie sériového vraha

14.9.2009 08:34:24 | | | Počet zobrazení: 1154x

Každoročne sa vo svete objaví 500 miliónov prípadov malárie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zabije malária v subsaharskej Afrike dieťa každú minútu. Situácia je skutočne vážna, čo viedlo k spoločnému výskumu Afriky a Európy, ktorý by mohol vyústiť do efektívnejšej a spoľahlivejšej liečby malárie u malých detí.

 

Vo svete sa každoročne objaví viac ako 500 miliónov prípadov malárie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zabije malária v subsaharskej Afrike jedno dieťa každú minútu. Táto zúfalá situácia viedla k spolupráci afrických a európskych odborníkov, ktorí hľadajú spoľahlivejší a efektívnejší spôsob liečby malárie u malých detí. Parazity zodpovedné za chorobu sa bežne prenášajú uštipnutím samičky komára. Dostanú sa do krvi a začnú sa rozmnožovať v pečeni. Po tom, ako zničia pečeňové bunky, vstúpia znova do krvného obehu, ich počet je však oveľa väčší. V tomto štádiu sa objavujú symptómy ako horúčka. Parazity potom ničia červené krvinky, čo okrem iného spôsobuje aj anémiu.


Malaria


 

Do piatich rokov si ľudské telo nedokáže vybudovať ani čiastočnú imunitu voči malárii, takže malé deti sú prakticky bezbranné. Ak sa malária nelieči, prejaví sa rozsiahlym zvracaním zakončeným upadnutím do kómy. V tomto bode je už liečba zložitá, pretože lieky možno aplikovať len intravenózne. V Afrike sa malária bežne lieči chinínom. V súčasnej dobe ale prebieha experiment, ktorý testuje vplyv intravenóznej aplikácie artesunatu, derivátu artemisininínu. Cieľom africko-európskeho projektu (dotovaného EDCTP) je skúmať, či je tento prístup efektívnejší než liečba chinínom. Experimenty prebiehajú v Schweitzerovej nemocnici v Gabone, kde takmer 30 % všetkých prípadov predstavujú deti s maláriou. Odborníci im odoberajú krvné vzorky každých šesť hodín. Vedia z nich stanoviť efektívnosť liečby na základe výpočtu zmeny hustoty parazitov v krvi. Môžu tak tiež sledovať prítomnosť nežiaducich vedľajších účinkov liečby. Ďalším z cieľov výskumu je zlepšiť administráciu liečby, aby deťom stačilo aplikovať jednu dávku lieku v trojdennom cykle. Údaje z výskumu spracúvajú vedci na Tübingenskej univerzite v Nemecku. Biológovia tam študujú vplyv rozličných dávok liekov na parazity spôsobujúce maláriu. Prvé výsledky ukazujú, že nový prístup je efektívny. Trojdenná liečba jednou dávkou dokáže parazity spoľahlivo zničiť. Hoci môže viesť výskum k objaveniu efektívnych spôsobov liečby malárie najlepšou obranou afrických krajín zostáva prevencia. Okrem nových liekov dokáže množstvo životov zachrániť aj jednoduchá distribúcia sieťok proti hmyzu.