Tlačiť

Video

Výskum obezity

29.9.2009 08:43:11 | | | Počet zobrazení: 1108x

Viac ako 40 % Európanov trpí nadváhou a každý desiaty je obézny. Obezita spôsobuje množstvo ďalších problémov, napríklad cukrovku alebo srdcové choroby. V niektorých prípadoch sú ľudia nútení odísť až na invalidný dôchodok. Až 5 % nákladov na zdravotníctvo odchádza každoročne zo štátnych rozpočtov na liečbu komplikácií spôsobených nadmernou hmotnosťou.

 

Výskum Maastrichtskej univerzity v Holandsku sa zaoberal príjmom potravy a spôsobom, akým dokážu rodiny zmeniť svoje stravovacie návyky. Dobrovoľné rodiny nakupovali raz alebo dvakrát do týždňa v obchode, kde bolo všetko jedlo zadarmo a na obale boli len nutričné hodnoty. Dobrovoľníci sledovali svoj príjem tukov, bielkovín a uhľovodíkov. Výskum je súčasťou európskeho projektu Diogenes (Diéta, obezita a gény), do ktorého je zapojených 150 vedcov a 1500 dobrovoľníkov zo 14 krajín. Odborníci skúmajú stravovacie, genetické, psychologické a fyziologické faktory až do najmenších detailov. Niektorí dobrovoľníci sú dokonca zatvorení dva dni v malých hermetických komorách a vedci skúmajú ich výdaj energie. Do výskumu pochopenia obezity sa tiež aktívne zapájajú genetika a molekulárna biológia.


Výskum obezity


 

Druhou stranou priberania je úroveň každodennej aktivity. Ian Benzie, dobrovoľník zo Škótska, nosí zariadenie, ktoré neprestajne monitoruje jeho pohyby. Zariadenie používa 5 senzorov na tele, ktoré rozoznajú 40 rozličných činností (chôdza, beh, stúpanie po schodoch, ...) Prvé výsledky ukazujú, že zvýšenie bežnej dennej aktivity môže byť efektívnejšie než intenzívny šport. Niektorým ľuďom tak miesto výstupu na vrchol hory stačí chodiť po schodoch. Najväčší problém je presvedčiť ľudí, aby zmenili svoje návyky a tak zlepšili svoj zdravotný stav. Projekt Diogenes by chcel výskumom najrozličnejších faktorov nájsť dlhodobé riešenie tejto novej európskej „epidémie“.